Chodník slávy v lone prírody: Prejdite sa po Hrabalovej stezke
Poďte na originálnu prechádzku. Objavte zaujímavé rybníky, lúky či minerálny prameň a zoznámte sa s miestami, ktoré boli blízke známemu spisovateľovi Bohumilovi Hrabalovi. Dostali sa nielen do kníh, ale aj do filmov.
Rodený Brňan, ktorý našiel svoj domov v Nymburku a Prahe. Chlapec, ktorý mal adoptívneho otca, ale viac si obľúbil strýka Pepina. Dieťa, ktoré sa viac zaujímalo o dianie v rodinnom pivovare ako v škole. Študent, ktorý síce študoval právo, ale nakoniec sa stal jedným z najvýznamnejších českých spisovateľov 20. storočia. Aj to sú charakteristiky, ktoré patria Bohumilovi Hrabalovi.
Prozaikovi i poetikovi, ktorý vytvoril takzvaného „pábitela“, človeka žijúceho v realite, ale čiastočne aj vo svojom imaginárnom svete, človeka domýšľavého, milujúceho to najvšednejšie. Jeho diela však boli nevšedné. Svedčí o tom sfilmovanie Ostro sledovaných vlakov s Oscarom, Postřižín, Obsluhoval som anglického kráľa či Slávnosti sněženek. No a jeho Príliš hlučnú samotu zaraďuje svetová kritika do dvadsiatky najlepších literárnych počinov 20. storočia.
Život a dielo významného spisovateľa Bohumila Hrabala je spojené aj so Stredočeským krajom, okresom Nymburk, obcou Hradištko a jej osadou Kersko. Dnes ho tu pripomína 13 zastavení Hrabalovej stezky, na ktorú sa môžete vybrať pešo aj na bicykli.
Poďte na originálnu prechádzku miestami, ktoré miloval, miestami, ktoré nájdete v obľúbených filmových klasikách. Objavte zaujímavé rybníky, lúku, minerálny prameň „preneste sa“ nielen do kníh, ale aj filmu. Prejdite sa Hrabalovou stezkou.
Tunajší Prírodný park Kersko – Bory tvorí chránené územie Kerského lesa s borovicami či brezami. Jeho súčasťou je prírodná pamiatka Kerské rybníčky a Slatinná lúka u Velenky. Pre svoju jedinečnú faunu a flóru dostali svoje miesto aj v sústave Európsky významných lokalít Natura 2000. V Kerských rybníčkoch žije jedna z najvýznamnejších populácií mloka veľkého v rámci Stredných Čiech. No a Slatinná lúka u Velenky je zasa jedno z dvoch miest v Čechách, kde rastie ľanolistník bezlistencový.
Hrabalova stezka v Kersku začína pri hájovni. Blízko nej je Lesný ateliér Kuba. Kedysi tu pri keramickej dielni vznikla vzorková predajňa, no dnes sú tu aj predajné podkrovné priestory, kde si vyberiete z výrobkov od rôznych remeselníkov. Napríklad takú keramickú mačku z Kerska. Hrabal mal mačky veľmi rád a jeho spojenie s nimi sa stalo doslova legendárne. A to až natoľko, že keramické „kočky“ sú symbolom a získali certifikát Regionálny produkt Polabí. Ateliér je zároveň galériou, v ktorej vždy natrafíte na diela niektorého z českých výtvarníkov, fotografov alebo iných umelcov.
Od umenia naspäť k prírode. A vy pokračuje v prechádzke Hrabalovou stezkou k Josefskému minerálnemu prameňu. Vrt sa tu urobil ešte v roku 1934 na žiadosť Josefa Hyrossa, vtedajšieho majiteľa kerského polesia. Voda, známa ako Kerka, je slovami odborníkov alkalicko-muriatická kyselka obsahujúca jód a lítium. Laikom snáď stačí informácia, že ide minerálnu vodu podobného zloženia, ako majú tie poděbradské, alebo ešte jednoduchšie, ide o vodu, ktorú výrazne cítiť po síre. Prameň je voľne dostupný a keď si pri ňom posedíte v altánku, môžete ísť ďalej.
Napríklad na Rybník. V tomto okolí kedysi vraj spomínaný majiteľ polesia Hyross budoval kúpalisko a v jeho blízkosti aj malý rybník.
Postupne sa dostanete aj k chate, v ktorej býval sám Bohumil Hrabal. Tu si „tykal“ so svojou umeleckou múzou a tvoril. Zároveň tu mu priadlo jeho až 25 mačiek. Chata je prístupná verejnosti a v expozícii Hrabalův život vám predstavia jeho život aj tvorbu. Dozviete sa tiež to, čo všetko pre neho rekreačná osada Kersko znamenala.
Znamenala až toľko, že práve tu sa odohrávajú knižné a neskôr aj filmové Slavnosti sněženek. Tých, ktorí milujú tento film, určite poteší, že sú na mieste, kde bol Hrabalov príbeh doslova realitou. Mnohé totiž kopírovalo jeho skutočné príbehy so susedmi z osady.
Počas prechádzky narazíte aj na menhir, čo je vlastne akýsi praveký kultový pilier. Ten Kersko-hradištský má rozmery 50 x 30 cm, výšku 76 cm a váži asi 200 kilogramov. Tento kus pieskovca slúžil kedysi aj ako hraničný kameň. Vymedzoval vraj napríklad styčný bod medzi územím Zlíčanů so sídlom v Libici nad Cidlinou a územím Přemyslovcov sídliacich v Prahe.
Ak budete v objavovaní pokračovať ďalej, zastavíte sa napríklad aj Na kostelíčku, kde bola kaplnka Božieho tela. Jednou zo zastávok je aj takzvaná Nymburačka - alej, iná ako ostatné kerské aleje. Jediná má napríklad meno. No a už v stredoveku sa tadiaľ chodilo z Prahy do Nymburka.
Konec Hrabalovej stezky vás zavedie až k bráne nymburského pivovaru, kde si opäť prídu na svoje filmoví klasici. Vybavujú sa vám Postřižiny? Hrabal prežil v miestnom pivovare celé detstvo a tu aj dospieval. Ožíva tak ďalší reálny, no aj filmový príbeh spojený s Hrabalom. Ochutnajte tu Postřžinské pivo a presvedčte sa, že Hrabalova pamätná doska je skutočne na sladovni umiestnená vo výške „kam čúrají psi“, tak ako sám umelec chcel.
Autor: © Zoznam/Eva Vašková
Zdieľať článok na FacebookuSúvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.