Streda19. marec 2025, meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav

Zlaté české ručičky: Týchto päť chrámov je hotovým umeleckým dielom

Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore Zobraziť galériu (5)
Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore (Zdroj: CzechTourism / Ladislav Renner)

ČESKÁ REPUBLIKA - Niektoré kostoly v Čechách vám vyrazia dych - často sú totiž honosnejšie ako niektoré zámky. Určite vás prekvapia aj svojimi príbehmi, ktoré sa skrývajú za ich vznikom. Spomeňte si na ne počas najbližšej návštevy.

Chrám svätej Barbory, Kutná Hora

Jedným z najvýznamnejších gotických kostolov v Českej republike je chrám v Kutnej Hore. Je zasvätený patrónke baníkov svätej Barbore, čo odráža historický význam mesta ako centra ťažby striebra. Chrám bol postavený z vďačnosti za bohatstvo, ktoré baníctvo prinieslo do celého regiónu.

Kutná Hora - najbohatšie mesto svojej doby (Zdroj: CzechTourism)

Výstavba kostola sa začala v 14. storočí a trvala s prestávkami niekoľko ďalších storočí. Na jeho architektúre sa podieľali významní stavitelia ako Peter Parléř, ktorý pracoval aj na Katedrále sv. Víta v Prahe. Zaujímavosťou chrámu sú jeho vitrážové okná, ktoré sú pôsobivé svojou farebnosťou a umeleckým spracovaním. Fresky a sochárske detaily zobrazujú okrem náboženských motívov aj scény zo života baníkov, čo je v sakrálnych stavbách neobvyklé a robí chrám jedinečným. Aj preto je zapísaný na zozname UNESCO.

 

Pravoslávny katedrálny chrám svätého Cyrila a Metoda, Praha

Chrám sv. Cyrila a Metoda je sídelným chrámom arcibiskupa pražského a predstavuje duchovné centrum miestnej pravoslávnej cirkvi. Jeho základy siahajú do 12. storočia, no súčasnú barokovú podobu získal až v 18. storočí. Pôvodne sa pritom jednalo o rímskokatolícky kostol, ktorý na konci 18. storočia odsvätili.

Zlaté české ručičky: Týchto
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Od roku 1933 bola budova chrámu pridelená československej pravoslávnej cirkvi a noví správcovia museli prispôsobiť interiér pravoslávnej liturgii, vrátane inštalácie ikonostasu. Chrám bol následne 28. septembra 1935 vysvätený na počesť svätých Cyrila a Metoda. Počas nemeckej okupácie sa stal miestom odporu a po atentáte na Reinharda Heydricha sa v ňom ukrývali atentátnici.

 

Kostol svätého Mikuláša, Praha

Kostol svätého Mikuláša sa nachádza na Malostranskom námestí v Prahe. Je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb v Európe. Bol postavený jezuitmi v 18. storočí a svojou veľkolepou architektúrou, zdobenými freskami a monumentálnou kupolou zanecháva silný dojem na návštevníkov.

Zlaté české ručičky: Týchto
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: CzechTourism/ Atosan / shutterstock.com )

Chrám vznikol na mieste pôvodného gotického svätostánku z 13. storočia. Vnútornej výzdobe dominujú fresky, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v strednej Európe. Tie boli dokončené až v roku 1761, čím sa výstavba natiahla na viac ako päťdesiat rokov. Najväčšia maľba zobrazuje svätého Mikuláša, ktorý je patrónom kostola. Počas svojho pobytu v Prahe v roku 1787 tu hral na organe Wolfgang Amadeus Mozart, čo dodnes pripomína bohatá hudobná tradícia chrámu.

 

Chrám svätých apoštolov Petra a Pavla, Karlovy Vary

Pravoslávny chrám je jedným z architektonických skvostov Karlových Varov. Tento majestátny kostol s typickými zlatými kupolami a bohato zdobeným exteriérom je významným symbolom ruskej kultúry v Českej republike. Bol postavený na prelome 19. a 20. storočia a odvtedy je neprehliadnuteľnou súčasťou mesta.

Zlaté české ručičky: Týchto
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Myšlienka postaviť pravoslávny chrám v Karlových Varoch vznikla z iniciatívy miestnej ruskej komunity a návštevníkov, ktorí tam často prichádzali. Chrám svätého Petra a Pavla je postavený v štýle neobyzantskej architektúry, s päťkupolovým dizajnom a výraznými zlatými cibuľovitými kupolami. Fasáda je zdobená farebnými mozaikami a ikonami, ktoré zobrazujú svätcov a významné postavy pravoslávnej viery. Interiér je rovnako pôsobivý, s ikonostasom a nástennými maľbami.

 

Katedrála svätého Víta, Praha

Tento obrovský kostol je dominantou Pražského hradu a jednou z najvýznamnejších gotických stavieb v Českej republike. Okrem svojej monumentálnej architektúry má hlboký historický a duchovný význam. Slúžil ako miesto korunovácie českých kráľov a uchováva významné relikvie, čo z neho robí dôležitú súčasť českého kultúrneho dedičstva.

Zlaté české ručičky: Týchto
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Thinkstock)

Výstavba katedrály začala v roku 1344 za vlády Karola IV., keď bol pražský biskup povýšený na arcibiskupa. Výsledkom je gotická stavba s prvkami neskorších architektonických štýlov. V kostole sú uložené ostatky mnohých českých svätcov, kráľov a významných osobností vrátane svätého Václava, patróna Čiech. Hrobky obsahujú relikvie, ktoré majú obrovskú historickú hodnotu a posilňujú duchovný význam katedrály.

Viac o téme: HistóriaArchitektúraČeskoGotikaKostolyKultúrne dedičstvoPrahaUNESCOČeská republikaBarokoKarlovy VaryPražský hradKutná HoraPravoslávieKatedrály
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu