Preskúmajte sever Malých Karpát, očarí vás krasovými útvarmi aj bohatou históriou

31.07.2020 |   |    | 

Turisticky mimoriadne atraktívna je aj severná časť Malých Karpát, v ktorej sa nachádza najvyšší vrch tohto pohoria Záruby (768 m. n. m.). Hrebeň Karpát sa tiahne až po Čachtický hrad neďaleko Nového Mesta nad Váhom, v tejto časti sú však vrchy nižšie. 

Doľany, Dolné a Horné Orešany

Na juhovýchodnom úpätí pohoria ležia obce Doľany (historický názov Ompitál) a Dolné i Horné Orešany, ktoré sú súčasťou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Za vodnou nádržou pri Horných Orešanoch sa nachádza rekreačné stredisko Majdán. Hlbšie v údolí riečky Parná je potom osada Rybáreň – sieť rybníkov na chov lososovitých rýb, ktoré dal v roku 1876 vybudovať gróf Pálffy. Malebnou oblasťou vedie náučný chodník. V nedávnej minulosti tu na zvážanie dreva postavili úzkorozchodnú železnicu, ktorá siahala až po okolie Dobrej Vody. Celá sieť tratí dosiahla dĺžku 70 kilometrov a slúžila do 60. rokov minulého storočia.

 

Smolenice

Na vrchu Molpír nad obcou sa rozprestieralo trácko-skýtske hradisko už v 6. storočí pred našim letopočtom, neskôr tu stála veľkomoravská osada. V 14. storočí bol postavený strážny hrad pri tzv. Českej ceste (spájala Prahu s Budínom), po zničení a dlhom období úpadku ho v prvej polovici 20. storočia obnovili Pálffyovci. Dnes obľúbený Smolenický zámok slúži Slovenskej akadémii vied, spolu so zámockým parkom je obľúbeným výletným miestom. Súčasťou Smolenického krasu je Dolina Hlboča s jediným malokarpatským vodopádom. Neďaleko rekreačného strediska Jahodník sa nachádza jaskyňa Driny. Sieť turistických chodníkov vedie aj cez vrchy Záruby, Klokoč, Čierna skala a zrúcaninu Ostrý Kameň a malebnú obec Lošonec.

 

Buková, Korlátka

Vodná nádrž je známym rekreačným strediskom v malebnej hornatej krajine. Kúsok od priehrady sa nachádza obec Rozbehy so zrúcaninou hradu Korlátka.

 

Dobrá Voda

Okrem zrúcanín hradu Dobrá Voda sa s obcou spája meno kňaza, básnika a spisovateľa Jána Hollého, ktorý tu strávil posledné roky života.

 

Naháč

Neďaleko obce sa nachádza Katarínka, ruina kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol postavený v roku 1618. Budova od 18. storočia chátrala, dnes ju obnovujú dobrovoľníci.

 

Vrbové

Mesto ležiace 10 kilometrov od Piešťan sa môže pochváliť šikmou vežou podobne ako talianska Pisa. Postavená bola v 19. storočí a nakláňa sa takmer jeden meter od zvislej osi smerom na juhozápad. Známou pamiatkou je kostol svätého Martina z roku 1397, ale tiež synagóga postavená v maurskom slohu.

 

Čachtice

Najsevernejším miestom Malých Karpát sú zrúcaniny Čachtického hradu z 13. storočia. Je spojený s legendou o Alžbete Bátoriovej-Nádašdyovej (1560-1614), ktorá bola obvinená z mučenia mladých dievčat. Legenda sa stala inšpiráciou pre vznik mnohých literárnych a filmových diel. Nakrúcala sa tu aj komédia Tajemství hradu v Karpatech (Oldřich Lipský, 1981).

 

Brezová pod Bradlom, Bradlo

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo pripomína vedca a politika, ktorý sa zaslúžil o vznik Československa. Pamätník, ktorý je dielom architekta Dušana Jurkoviča, slávnostne odhalili 23. septembra 1928. M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v neďalekej obci Košariská.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: archív
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Nedeľa, 3. júl. 2022. Meniny má Miloslav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa