Západné Tatry sú nádherné aj v zime: Tieto miesta počas návštevy nesmiete vynechať

07.02.2021 |   |    | 

Tatry, najmenšie veľhory sveta, sú majestátne a podmaňujúce v každom ročnom období. Keď sa zahalia do snehovej prikrývky, sotva možno nájsť romantickejšie miesto. Západné Tatry sú druhým najvyšším horstvom na Slovensku, najväčšia časť pohoria sa nachádza na Liptove a menšia na Orave. 

Na území Tatranského národného parku platí každoročne od 1. novembra sezónna uzávera turistických chodníkov - väčšina označených trás sa opäť otvorí 15. júna 2021. Aj počas zimnej sezóny sú ale otvorené chodníky na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Mrazivú krásu zimnej prírody tak môžu turisti obdivovať, keď sa vyberú na niektorú z horských chát, ako napríklad na Žiarsku chatu, Ťatliakovu chatu, Chatu Zverovka či Chatu pod Náružím.

Žiarska chata sa nachádza na južných svahoch Západných Tatier a je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov. Je nielen miestom oddychu, ale aj dobrým východiskom na vysokohorské túry, ako je napríklad zimný výstup na vrch Plačlivé.

Žiarska dolina, vzdialená približne desať kilometrov od Liptovského Mikuláša, patrí k najkrajším a najnavštevovanejším dolinám aj v zimnom období. Pred vstupom do doliny sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Dolinky. Vďaka rôznorodosti terénu si v ňom prídu na svoje skúsení, ako aj rekreační lyžiari i menej zdatní milovníci zimných športov. V zimnom období je však potrebné dávať pozor na lavíny, pretože Žiarska dolina patrí k najlavínoznejším terénom v Západných Tatrách.

Často navštevovaná je tiež Ťatliakova chata v Roháčskej doline. Dajú sa z nej podniknúť rôzne výlety, ako napríklad na sedlo Zábrať, Roháčske plesá, Rákoň a Smutné sedlo.

Naopak, skromná, nie príliš propagovaná, ale o to viac srdcu mnohých turistov blízka je vysokohorská Chata pod Náružím ležiaca vo výške 1420 metrov nad morom. Vďaka svojej výbornej polohe - obklopená je vrcholmi Babky, Malej a Veľkej Kopy, Ostrým a Sivým vrchom - ponúka širokú škálu hrebeňových túr a vyhovuje aj najnáročnejšiemu fanúšikovi horskej turistiky. V oblasti sú výborné podmienky na skialpinizmus a v doline možnosti na lezenie ľadopádov.

Významným strediskom turistiky v Západných Tatrách a obľúbeným východiskovým bodom vysokohorských túr je tiež Zverovka, kde sa nachádza známe zimné stredisko Zverovka – Spálená. V areáli sú aj bežecké trate s celkovou dĺžkou 11 kilometrov, pričom platí, že počas zimnej sezóny je Liptov doslova rajom pre milovníkov bežeckého lyžovania.

Unikátnu kombináciu lyžovania a relaxu v bazénoch s liečivou geotermálnou vodou na jednom mieste ponúka termálny Aquapark a Skipark Meander Oravice. Vzhľadom na vývoj pandémie je potrebné sledovať aktuálnu epidemiologickú situáciu, čo platí aj pre vodný park Bešeňová a tiež jeden z najväčších hotelových wellness komplexov na Slovensku Permon's Paradise, ktorý sa nachádza v malej horskej osade Podbanské.

Neopakovateľný zážitok ponúka návšteva neďaleko od Podbanského vzdialeného Múzea liptovskej dediny v Pribyline, ktorému dodáva snehová prikrývka osobitné čaro.

Aj v zimnom období smerujú turisti ku Kmeťovmu vodopádu v Kôprovej doline, ktorý je s 80 metrami najvyšším vodopádom na Slovensku. Teploty pod bodom mrazu dokážu z vodopádu vytvoriť úchvatnú scenériu.

Ku Kmeťovmu vodopádu sa môžu turisti vybrať napríklad aj z podtatranskej obce Hybe, kde sa narodil známy hybský zbojník Pacho. Nezabudnuteľne ho zvečnil Jozef Kroner v legendárnej komédii režiséra Martina Ťapáka Pacho, hybský zbojník.

Poloha obce, v ktorej sa nachádza Pachova drevenica i socha miestneho zbojníka, je veľmi výhodná, neďaleko sa rozprestiera málo známa, rukou človeka nedotknutá Hybská tiesňava. Turisti sa môžu z Hýb dostať rýchlo a jednoducho k niektorej z mnohých liptovských i tatranských atrakcií.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 14. máj. 2021. Meniny má Bonifác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa