Spoznávame Slovensko: 8 menej známych, no o to zaujímavejších múzeí
Keď je zlé počasie a nechce sa vám sedieť doma, vtedy vám padne vhod zopár tipov na menej tradičné múzeá či galérie. Tam môžete absolvovať zaujímavú prehliadku, počas ktorej zistíte nové informácie a často hravou formou spoznáte veci, o ktorých ste dovtedy vôbec nepočuli. Do vášho zoznamu si nabudúce pridajte aj týchto pár zaujímavých miest.
Múzeum dopravy, Bratislava
V hlavnom meste patria medzi turistické magnety napríklad historické múzeum v hrade alebo galéria Danubiana. No v ich tieni by nemalo stáť ani Múzeum dopravy. To je fantastickým tipom nielen pre milovníkov áut, ale najmä pre rodiny s deťmi. Pre tie je prehliadka starobylých vozidiel veľmi pútavá a istotne sa tam dobre zabavia. Môžu sa tešiť na viaceré cenné veterány, uvidíte tam aj prvé prototypy áut a taktiež staršie autobusy. Nechýba ani pohľad na vývoj vlakovej dopravy u nás. Pre milovníkov pretekárskych automobilov sú pripravené historické vozidlá tejto kategórie a obzrieť si môžete aj viaceré cenné motorky.
Múzeum dopravy
Expozícia nábytku a hudobných nástrojov, Markušovce
Na Spiši sa môžete pozrieť do nádherného zámočka Dardanely, ktorý sa nachádza pri Markušovskom kaštieli. Ten v minulosti slúžil ako letné sídlo a vďaka vynikajúcej akustike aj na organizovanie koncertov vážnej hudby. Dnes sa v jeho hlavnej sále nachádza múzeum hudobných nástrojov, ktoré sa špecializuje najmä na tie klávesové. V hlavnom kaštieli si zase môžete pozrieť dobový nábytok, ktorý pochádza z oblasti Spiša. Viacero vzácnych kúskov ukazuje, ako tam žilo panstvo v minulosti a aké vychytávky používali v tých časoch. Po prehliadkach sa môžete prejsť v príjemnom parku, ktorý sa nachádza medzi týmito dvoma budovami.
Letohrádok Dardanely v Markušovciach
Kaštieľ Budimír a výstava dobových hodín
Zatiaľ čo niektoré múzeá ponúkajú prehliadky so všeobecnými zaujímavosťami z daného regiónu, pár z nich sa špecializuje na konkrétne zbierky netradičných predmetov. Napríklad kaštieľ v Budimíre ponúka zaujímavý pohľad do sveta historických hodín. Na prehliadke si môžete pozrieť viacero vzácnych typov, ktoré pochádzajú z východoslovenského regiónu. Samotný kaštieľ pochádza z 18. storočia. Nájdete v ňom niekoľko historických kúskov zariadenia, ktoré čiastočne tvorili aj pôvodný inventár. Veľkou vzácnosťou je aj strop s empírovou výzdobou, ktorý sa nachádza v historickej sále. Tá bola určená na prijímanie návštev a menšie večierky.
Múzeum historických hodín v kaštieli v Budimíre v okrese Košice-okolie
Múzeum praveku, Bojnice
Bojnice sa preslávili najmä svojim zámkom a zoologickou záhradou. No okrem toho tam sídli aj jedno netradičné múzeum, ktoré vás zavedie až do dejín praveku. To sa nachádza v Prepoštskej jaskyni, ktorú nájdete v blízkosti centra. Podľa archeologických nálezov tam v minulosti žil už pračlovek neandrtálsky. Počas prehliadky si teda budete môcť pozrieť ako tam kedysi bývali a akým spôsobom sa starali o svoje živobytie. Múzeum je vďaka tomu autentickejšie a veľmi pútavé je najmä pre deti. Ešte zaujímavejšia je večerná exkurzia, ktorú môžete absolvovať s fakľami v rukách. Vďaka tomu si vyskúšate rovnaký pocit, ako mali kedysi naši predkovia.
Múzeum praveku Slovenska v Bojniciach
Ikony, Žilina
Nenápadná budova len kúsok od centra Žiliny ukrýva mimoriadny poklad – vzácne ikony z Ruska, Grécka, Bulharska či Rumunska, z ktorých najstaršia pochádza zo 16. storočia. Nechajte sa starodávnymi obrazmi vtiahnuť do očarujúcej hry farieb, biblických postáv a príbehov, ktoré na dreve zaznamenali majstri ikonopisci. Expozícia originálnych IKON je jediná svojho druhu na Slovensku. Pozrieť si ju môžete v budove spoločnosti Hour v Žiline (Ul. M. R. Štefánika 33).
Expozícia originálnych IKON
Múzeum bytovej kultúry, Kežmarok
Okrem návštevy Kežmarského hradu si vyhraďte chvíľku času aj na prehliadku Múzea bytovej kultúry. To sa nachádza priamo v centre v jednom z bývalých meštianskych domov zo 17. storočia. Na výstave uvidíte rôzne kusy nábytku, ktoré pochádzajú z bývalej zbierky barónky Hedvigy Márie von Szirmay. Počas prehliadky uvidíte zaujímavosti, ktoré vyrobili v období od 17. do 20. storočia. Viacero vzácnych exponátov poukazuje na kultúru meštianskeho života na Spiši v minulosti. V dome si taktiež môžete pozrieť také zaujímavosti ako napríklad historický kufor, s akým v minulosti cestovali naši predkovia. Prehliadka je vkusná a vhodná najmä pre tých, ktorí radi obdivujú starobylé nábytky.
Uverejnil používateľ Múzeum bytovej kultúry - Múzeum v Kežmarku Pondelok 29. októbra 2018
Múzeum TANAP-u, Tatranská Lomnica
Známe tatranské múzeum vám ponúkne súhrnné informácie o tomto regióne. Nachádzajú sa v ňom vypchaté zvieratá, ktoré žijú vo Vysokých Tatrách. Táto časť je veľmi obľúbená najmä pre deti. Okrem toho sa tam dozviete dôležité fakty o prírode v našich veľhorách. Môžete sa tešiť aj na pohľad na kultúru v tejto oblasti. Veľmi obľúbené sú najmä kroje, ktoré pochádzajú aj zo Ždiaru a sú známe svojou pestrosťou. Do zbierky pribudli viaceré historické predmety, ktoré našli v okolí Vysokých Tatier.
Múzeum bábkarstva a hračiek, Modrý Kameň
Pre rodiny s deťmi je výborným tipom Múzeum bábkarstva a hračiek. Na tejto prehliadke sa dozvedia všetky zaujímavosti o tom, ako sa v minulosti hrávali tí najmenší. Najstaršie kúsky pochádzajú z 15. storočia. Tie novšie sú už súčasťou aktuálnych dejín, takže si pri pohľade na hračky z nášho detstva môžeme zaspomínať aj my dospelí. Možno sa vám podarí stretnúť aj s niektorým z vašich hrdinov z týchto čias. Uvidíte tam totiž Kuka, Drobčeka i Raťafáka Plachtu. Konečne si tak splníte sen a odfotíte sa so svojimi kedysi obľúbenými hviezdami.
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň
Foto: TASR, archív
Súvisiace články
Gurman.sk
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.