Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu Dary pápežov Slovensku

17.09.2022 |   |    | 

Výstavu Dary pápežov Slovensku otvorili v stredu na Bratislavskom hrade pri príležitosti prvého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum ju pripravilo v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS). 

"Ide o prvú výstavu svojho druhu v našom prostredí, ktorej príprava ukázala, že pápežských darov na Slovensku vôbec nie je málo a zaslúžili by si odbornú katalogizáciu a spracovanie," uvádza k výstave jej kurátorka Alena Piatrová. Inštalovaná je na prvom poschodí, v predsálí hradnej kaplnky, predstavuje zbierku darov od pápežov Slovensku v novodobej histórii – počnúc  20. storočím až po súčasnosť.

Návštevníkov môže zaujať najstarší doložený dar pápeža Pia X. z roku 1911, ako aj dary pápežov Jána XXIII. a Pavla VI. z obdobia komunistického režimu. Početnejšiu kolekciu predstavujú dary z návštev pápežov Jána Pavla II. a Františka – dary pre prezidentov republiky a ďalších predstaviteľov štátu, dary venované chrámom a cirkevným inštitúciám alebo drobné dary rozdávané širokej  verejnosti.

V sérii je vystavených celkovo 29 kusov pápežských darov. "Najstarším doloženým darom je kalich, dar pápeža Pia X. z roku 1911 pre Kostol sv. Alžbety v Bratislave, známy ako Modrý kostolík," uvádzajú autori výstavy, ktorá zahŕňa aj biskupský prsteň darovaný pri príležitosti otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962 – 1965) či biskupské insígnie sv. Pavla VI., ktoré tento pápež daroval osobne biskupovi umlčanej cirkvi v ČSSR Jánovi Chryzostomovi Korcovi, neskoršiemu kardinálovi.

"Výstava je tiež príležitosťou spoznať staršiu i súčasnú produkciu umelecko-remeselných dielní Vatikánu a Talianska," upozorňujú autori výstavy pri príležitosti prvého výročia apoštolskej cesty Svätého otca Františka na Slovensko (12. - 15. septembra 2021).

Výstava sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho. Verejnosti bude prístupná do 16. apríla 2023.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa