Keď nemôžeš, tak pridaj! V Bratislave otvorili výstavu venovanú E. Zátopkovi

21.09.2022 |   |    | 

Jednému z najslávnejších československých atlétov Emilovi Zátopkovi je venovaná výstava, ktorú otvorili v pondelok na Vajanského nábreží v Bratislave. Exteriérová výstava pod názvom "Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!" pripomína sté nedožité narodeniny športovca. 

"Som rád, že môžeme symbolicky presne na deň nedožitého stého výročia pripomenúť vonkajšou výstavou na nábreží Dunaja jedného z najvýznamnejších československých športovcov Emila Zátopka," uviedol veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý. Organizátori podľa jeho slov plánujú, že po Bratislave bude výstava predstavená aj v ďalších slovenských mestách.

"Ide o sieťový projekt Českých centier. Výstava už prebehla v Mníchove, Varšave a teraz štartuje na Slovensku a vo Švédsku," približuje rozsah akcie riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová.

Emil Zátopek, rodák z Kopřivnice, je dodnes najslávnejším československým bežcom a držiteľom štyroch zlatých a jednej striebornej olympijskej medaily. Najväčšie úspechy zaznamenal na letných olympijských hrách v Helsinkách v roku 1952. Vo svojej dobe bol aj držiteľom svetových rekordov v behu na päť, desať, 20, 25 a 30 kilometrov.

Za svoje úspechy vďačil tvrdým tréningom, pretože trénoval za každého počasia a jeho tréningové metódy – najmä intervalový beh – patria dodnes medzi najúčinnejší spôsob prípravy. Zátopek priniesol do sveta behu revolúciu, čo okomentoval slovami: "Keď som začínal behať, nikto netrénoval tak ako ja. A keď som končil, tak tým spôsobom trénovali všetci."

Expozícia zachytáva jeho najväčšie športové úspechy, ale aj strety s komunistickou ideológiou a vzťah s manželkou, taktiež olympijskou víťazkou, Danou Zátopkovou. "A to na dvadsiatich ilustráciách, ktoré pochádzajú z knihy Zátopek, když nemůžeš, tak přidej! Autorom výstavy, rovnako ako autorom knihy, je Ján Novák. Expozíciu tvoria ilustrácie Jaromíra 99, ktoré boli použité v spomínanej knihe," dodáva České centrum v Bratislave, ktoré výstavu organizuje spolu s veľvyslanectvom ČR v Bratislave a Českým olympijským výborom v rámci českého predsedníctva Rade EÚ.

Výstava v Bratislave potrvá do 21. novembra.

Organizátori avizujú, že na odkaz Emila Zátopka môže po celý september nadviazať ktokoľvek so záujmom o pohyb. "Po celé indiánske leto prebieha akcia ´Moving towards the future´, v rámci ktorej sa súťaží o najviac nazbieraných krokov," dodáva České centrum v Bratislave. Viac informácií ponúka na svojej webstránke.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa