Streda30. apríl 2025, meniny má Anastázia, zajtra

História ožíva: Vo Vagačovom dome otvorili priestor venovaný rodine prvých bryndziarov

Zobraziť galériu (8)
(Zdroj: archív)

DETVA - Vo Vagačovom dome v Detve sprístupnili priestor, ktorý prezentuje momenty zo života rodiny, ktorá stála za vybudovaním prvej bryndziarne na Slovensku. Cieľom je poskytnúť návštevníkom pútavým spôsobom náhľad do histórie.

Pracovníci Ondrej Jurek st. (vpravo) a Ondrej Jurek ml. pri výrobe prírodných syrov, v pozadí Jozef Sekereš, 1937
Zobraziť galériu (8)
Pracovníci Ondrej Jurek st. (vpravo) a Ondrej Jurek ml. pri výrobe prírodných syrov, v pozadí Jozef Sekereš, 1937  (Zdroj: Archív Podpolianskeho múzea v Detve)

Návštevníci sa na pár chvíľ prenesú do minulosti, aby zistili, aký mala rodina vplyv na spoločenský a kultúrny život v Detve. „Vagačovská izba, ako ju voláme, objasňuje dôvody príchodu Vagačovcov do Detvy, pôsobenie rodu v lokalite a vybudovanie prvej bryndziarne na Slovensku,“ upresnila Magdaléna Štangová z Vagačovho domu. Súčasťou prezentácie sú aj historické fotografie zachytávajúce momenty zo života Vagačovcov.

Alexander a Antónia Vagačovci so svojimi deťmi v roku 1924. Na foto zľava: Karol, Antónia, Mária, Alexander, Július, Štefan
Zobraziť galériu (8)
Alexander a Antónia Vagačovci so svojimi deťmi v roku 1924. Na foto zľava: Karol, Antónia, Mária, Alexander, Július, Štefan  (Zdroj: Archív Podpolianskeho múzea v Detve)

Nejde však o klasickú pamätnú izbu alebo múzeum. Otvárame stálu expozíciu, ktorá predstavuje históriu prostredníctvom vizuálneho vnemu aj hovoreného slova. Je určená pre turistov, ale aj študentov ako doplnok k vzdelávaniu. Chceme, aby návštevníci aj známi pochopili, prečo je tento dom známy ako Vagačov," priblížil riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec s tým, že k dispozícii budú aj jazykové mutácie výkladu.

História ožíva: Vo Vagačovom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus)

Vagačov dom bol postavený v roku 1908 ako sídlo rodiny Vagačovcov, zakladateľov prvej manufaktúrnej bryndziarne na Slovensku. Dnes sa vo Vagačovom dom nachádza remeselný pivovar, „krčma“, kaviareň, penzión, výstavné priestory a v neposlednom rade múzeum venované pamiatke rodiny Vagačovcov.

História ožíva: Vo Vagačovom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus)

Realizátor na projekte spolupracoval s viacerými partnermi. O technické prevedenie sa postaral Ústav technológií a inovácií, ktorý navrhuje moderné spôsoby prezentácie prostredníctvom technologických inovácií. Odborné texty o histórií rodiny Vagačovcov vypracovalo Podpolianske múzeum. Fotografie pochádzajú z archívu Podpolianskeho múzea a zo súkromnej zbierky L. Jágerského.

Ženy pri balení tavených syrov, 30. roky 20. storočia
Zobraziť galériu (8)
Ženy pri balení tavených syrov, 30. roky 20. storočia  (Zdroj: Archív Podpolianskeho múzea v Detve)

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP) vo výške takmer 15 tisíc eur.

Galéria: História bryndze ožíva: Vo Vagačovom dome otvorili priestor venovaný rodine bryndziarov

Viac o téme: TuristikaExpozíciaHistoriaDetvaBanskobystrický samosprávny krajPodpoľanieRegionálny rozvojVagačov domBryndziarstvoVagačovciOOCR Turistický Novohrad a PodpoľaniePodpolianske múzeumRemeselný pivovar
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program