V Japonsku sa začala predávať špeciálna lyžica, jedlo vďaka nej chutí slanšie

2024-06-24 12:00:00 |   |    | 

V Japonsku sa začala predávať lyžica na baterky, vďaka ktorej jedlo chutí slanšie, informoval spravodajský web Sky News. Lyžica vyrobená z plastu a kovu má podľa vynálezcov prispieť k zdravšej životospráve, pretože milovníkom slaných pokrmov pomôže znížiť príjem soli bez toho, aby sa to prejavilo na chuti jedla.Dlhodobá nadmerná konzumácia soli zvyšuje krvný tlak, zaťažuje obličky, zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice a ďalších zdravotných komplikácií. Dospelý Japonec v priemere skonzumuje desať gramov soli denne, čo je dvojnásobok oproti odporúčaniu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Šesťdesiat gramov vážiaca elektrická "slaná lyžica" je poháňaná dobíjacou lítiovou batériou. Špičkou zariadenia prechádza slabý elektrický prúd, čo koncentruje molekuly iónov sodíka na jazyku.

Slanosť jedla sa vďaka použitiu lyžice podľa výrobcu Kirin zvýši až jeden a polkrát. Užívatelia si pritom môžu vybrať zo štyroch intenzít slanosti, uviedla spoločnosť, ktorá vyrába jedno z najpopulárnejších pív v Japonsku a teraz viac expanduje do oblasti zdravotníctva a zdravej výživy. Podľa prieskumu spoločnosti z roku 2021 sa ľudia, ktorí sa snažia obmedziť príjem soli, často sťažujú, že im jedlo pripadá bez chuti.

Na vývoji lyžice sa podieľal profesor Homei Mijašita z tokijskej univerzity Meidži, ktorý predtým predstavil prototyp chuť zvýrazňujúcich elektrických jedálenských paličiek a vlani za túto technológiu dostal Ig Nobelobu cenu v oblasti výživy, čo je humorná obdoba Nobelových cien a udeľuje sa od roku 1991.

Spoločnosť Kirin spočiatku ponúka 200 kusov týchto produktov v on-line predaji za 19.800 jenov (116 eur) za kus. Ešte v júni bude prvá séria ponúkaná aj v japonskom maloobchodnom predaji. Kirin však dúfa, že do piatich rokov sa zariadenie podarí predať miliónom zákazníkov po celom svete.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK/Sky News

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa