Štvrtok19. jún 2025, meniny má Alfréd, zajtra Valéria

Revolučná štúdia: Africká vidiecka strava je rovnako zdravá ako tá stredomorská

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Zoznam / ako)

TANZÁNIA - Zelené banány, maniok alebo kvasené banánové nápoje prospievajú ľudskému telu rovnako ako niektoré položky stredomorskej diéty ako sú olivový olej, paradajky alebo červené víno. Tvrdí to štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature Medici.

Vedci už predtým skúmali stravovacie zvyky v tanzánskej oblasti Kilimandžáro a zistili, že ľudia, ktorí sa stravujú tradičným spôsobom, majú iný imunitný systém ako ľudia z miest. V novej štúdii chceli odhaliť, či je to dané práve stravou. Zhromaždili preto 77 mužov vo veku 20 až 30 rokov, ktorí počas 14 dní namiesto svojej bežnej stravy konzumovali buď tradičné vidiecke jedlo, alebo stravu západného štýlu. Na začiatku experimentu a na jeho konci odobrali účastníkom vzorky krvi.

Muži, ktorí prešli na tradičnú miestnu stravu, jedli najmä zelené banány zmiešané s červenými fazuľami, alebo varené kura podávané so zeleninou, hnedou ryžou a fazuľami Naopak tí, ktorí sa stravovali po vzore západnej kuchyne, mali na tanieri pizzu, vyprážané kura sragno.

Posledná spomínaná skupina vykazovala na konci experimentu horšiu imunitnú reakciu na zápaly v tele a jej členovia tiež pribrali na váhe. U druhej skupiny účastníkov, ktorá vymenila západný štýl stravovania za tradičný vidiecky, došlo k posilneniu imunitného systému a k zlepšeniu fungovania metabolizmu.

Revolučná štúdia: Africká vidiecka
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP)

Vedci tiež požiadali mužov, ktorí sa pri experimente stravovali západným štýlom, aby počas jedného týždňa pili fermentovaný banánový nápoj, ktorému miestni ľudia hovoria mbege. Vzorky krvi ukázali, že sa imunitný systém týchto mužov zlepšil.

"Vo väčšine dedín, kde sme boli, sme hovorili s ľuďmi vo veku 80 a 90 rokov, ktorí sú veľmi zdraví. Nemajú žiadne zdravotné komplikácie a povedali nám, že pijú a jedia miestne jedlo od svojich 25 rokov," povedal Godfrey Temba, jeden z vedcov podieľajúcich sa na tejto téme. Napriek tomu nie je tejto strave venované toľko pozornosti ako napríklad tej zo Stredomoria alebo zo severských krajín, ktorých pozitívne účinky propaguje aj Svetová zdravotnícka organizácia. "Myslíme si, že je čas na to, aby aj africká strava bola pridaná na zoznam svetových pokynov pre zdravé stravovanie," dodal Temba.

Autori štúdie vykonali experiment z logistických dôvodov iba na mužoch, tvrdia však, že podobne pozitívne účinky má táto strava aj na ženy, píše The Guardian. Jej význam však stále nie je dostatočne preskúmaný a navyše ju stále častejšie nahrádzajú jedlá typické pre západné stravovanie.

Viac o téme: ZdravieGastronómiaVýživaMetabolizmusTanzániaKilimandžároZelené banányManiokImunitný systémStredomorská diétaVedaTradičné jedláNature MedicineAfrická stravaZápadný štýl stravovaniaFermentované nápojeGodfrey Temba
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu