BRATISLAVA- Mäso z ulovených medveďov na Slovensku neskončí v kafilérii ako doteraz, ale bude sa dodávať na konzumáciu. Oznámil to námestník ministra životného prostredia, ktorý prisľúbil, že organizácie spadajúce pod ministerstvo životného prostredia - po splnení všetkých podmienok - budú ponúkať ulovené jedince na predaj.
"Prečo? Pretože medvedie mäso sa dá jesť," vysvetlil na sociálnej sieti Kuffa z vládnej Slovenskej národnej strany. Upozornil, že každý, kto by chcel medvedie mäso odpredať ďalej, musí požiadať o vydanie takzvaného certifikátu CITES (dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi), ktorý zaručí, že jedinec bol legálne ulovený a zároveň umožní gastronomickým prevádzkam predávať hotové jedlá z tohto mäsa. Podľa oficiálneho sčítania žije na Slovensku vo voľnej prírode 1200 medveďov. Normálne sa ľudí stránia, ale môžu človeka napadnúť pri prekvapivom stretnutí, alebo keď samice cítia ohrozenie svojich mláďat.
Po sérii útokov týchto zvierat na človeka, ktoré skončili zranením a dokonca aj smrťou, vláda začiatkom apríla schválila návrh na odstrel 350 medveďov a vyhlásenie mimoriadnej situácie vo väčšine okresov v krajine. Zatiaľ bolo s podporou armády odstrelených 23 problémových jedincov, uviedol Kuffa. Stalo sa tak v deň, keď v obci Sučany neďaleko Martina na severozápade Slovenska medvedica v priemyselnom areáli zaútočila na 49-ročného muža. Ten bol s niekoľkými zraneniami prevezený do martinskej nemocnice.
Nápad s odpredajom mäsa ulovených medveďov hnedých, chránených v Európskej únii, si všimli domáce aj zahraničné médiá vrátane britskej stanice BBC. "Populistická vláda" podľa BBC oznámila, že mäso z utratených medveďov bude predané verejnosti, aby sa zabránilo plytvaniu. Od budúceho týždňa môžu organizácie patriace pod ministerstvo životného prostredia ponúkať mäso na predaj, pokiaľ budú splnené všetky zákonné a hygienické podmienky.
Medvede sa na Slovensku po rastúcom počte stretov s ľuďmi, vrátane smrteľných útokov, stali politickou témou. Slovensko je v počte útokov na druhom mieste v Európe za Rumunskom, kde podľa odhadov žije asi 13-tisíc medveďov hnedých, pripomenula britská stanica a dodala, že 350 medveďov hnedých určených na odstrel na Slovensku zodpovedá celej populácii tohto druhu v Španielsku.
Ochrancovia prírody a kritici vlády však tvrdia, že dôraz by sa mal klásť na prevenciu. Ekológ a europoslanec za opozičnú stranu Progresívne Slovensko Michal Wiezik minulý mesiac BBC povedal, že vládny plán je absurdný a že sa nepodarilo obmedziť počet útokov bezprecedentným vybíjaním tohto chráneného druhu. Argumentoval tým, že tisíce stretnutí ľudí s medveďmi ročne sa odohrali bez incidentov, a dúfal, že Európska komisia zasiahne.
Medvede hnedé sú prísne chránení podľa smerníc EÚ a môžu byť zabité iba vo výnimočných prípadoch, ako je ohrozenie verejnej bezpečnosti, pokiaľ neexistujú žiadne iné alternatívy. Medvedie mäso sa v Európe bežne neje a za delikatesu je považované len v niekoľkých regiónoch vo východnej Európe a severských krajinách. Prísne pravidlá lovu vo väčšine členských štátov EÚ a chránený štatút medveďov znamenajú, že ich mäso je zriedka dostupné a bežne sa nevyskytuje v reštauráciách alebo obchodoch.
Tam, kde sa konzumuje medvedie mäso, hygienici varujú pred rizikom výskytu svalovca, čo je parazit, ktorý môže u ľudí spôsobiť vážne ochorenia. Predpis Európskej únie o bezpečnosti potravín vyžaduje, aby bolo všetko medvedie mäso pred predajom testované na prítomnosť lariev svalovca a americké Centrum pre prevenciu chorôb požaduje tepelnú úpravu mäsa, pripomenula BBC.