Bol pravdepodobne najvplyvnejším faraónom starovekého Egypta a ríši vládol neuveriteľných 67 rokov. Predsa sú však veci, ktoré ste o Ramzesovi zrejme nevedeli. Spoznajte ich s nami.
1. Nemal sa stať ďalším faraónom
Jeho otec Seti I. sa stal vládcom Egypta, keď mal Ramzes, pomenovaný po svojom dedovi, päť rokov. Nebol však ďalším v poradí na trón. Mal staršieho brata, ktorý však z neznámych príčin vo veku 14 rokov zomrel. Pozornosť sa teda presunula na Ramzesa, ktorý bol vtedy veliteľom armády (v období, keď mal 10 rokov). Neskôr Seti udelil svojmu synovi zvláštnu funkciu regenta. Dostal luxusnú domácnosť a hárem, absolvoval rozsiahly vojenský výcvik a sprevádzal svojho otca aj v bitkách, ktoré viedol, aby získal skúsenosti s vládnutím a vojnou. Keď sa stal faraónom, mal len 25 rokov.
2. Tvrdil, že vyhral jednu z najstarších bitiek v dejinách
Ramzes mal 30 rokov, keď bojoval v bitke pri Kádeši proti Chetitom a viedol armádu 20 000 vojakov a 5 000 vozov proti mocnej chetitskej armáde. Ramzesove vojská takmer padli pri nečakanom útoku Chetitov, keď dostali falošné informácie o postavení nepriateľa. Hoci bol Ramzes zaskočený, udržal si svoje pozície. V dvojdňovej bitke utrpeli obe strany obrovské straty a výsledok bitky nebol jasný, ale Ramzes aj Chetiti ju vyhlásili za veľké víťazstvo. Ramzes udalosť zaznamenal takmer vo všetkých svojich chrámoch a uviedol, že o osude bitky rozhodlo len jeho hrdinstvo, zatiaľ čo chetitské záznamy uvádzajú, že Egypťania museli ustúpiť...
3. Kráľovná Nefertari bola láskou jeho života
Podľa záznamov mal Ramzes viac ako 200 manželiek a konkubín, ale jeho najobľúbenejšou bola jeho prvá manželka Nefertari, ktorú si vzal za ženu ako princ. O jej pôvode sa vie len málo, ale pravdepodobne pochádzala zo vznešenej rodiny. Bola matkou Ramzesovho prvorodeného syna a často ho sprevádzala v bitkách, vrátane bitky pri Kadeši, po ktorej viedla diplomatickú korešpondenciu s manželkou chetitského kráľa. Bola jedinou Ramzesovou manželkou, o ktorej sa hovorilo ako o kráľovej manželke. Zomrela relatívne mladá, ale podľa záznamov porodila faraónovi šesť detí. Po jej smrti dal faraón na jej počesť postaviť veľkolepú hrobku plnú nádherných rezieb a malieb kráľovnej. Dnes je táto hrobka nachádzajúca sa v Údolí kráľovien jednou z najznámejších architektonických pamiatok egyptskej civilizácie.
4. Mal viac ako 100 detí
Počas svojej 67-ročnej vlády mal Ramzes nielen veľa manželiek a konkubín, ale aj veľa detí. Podľa niektorých odhadov ich bolo viac ako 100. Predpokladá sa, že žil 90 rokov a prežil niekoľko svojich synov a dcér. Jeho bezprostredným nástupcom nebol prvý či druhý, ale až tretí syn (a jeho konečným nástupcom bol jeho 13. syn). Ramzesovi potomkovia vládli Egyptu po celé generácie a upevnili miesto dynastie v dejinách.
5. Hovorí sa o ňom, že sa objavuje v Biblii
Podľa Biblie Mojžiš požiadal veľmi slávneho faraóna, aby vyslobodil jeho ľud, a mnohí historici sa domnievajú, že týmto faraónom bol Ramzes. Biblia skutočne spomína medzi faraónmi len meno Ramzes, ale zdá sa, že ho nespomína ako panovníka, ale skôr ako miesto, presnejšie "Ramzesovu krajinu". Tieto pasáže naznačujú, že Ramzes je faraón z Knihy Exodus, ale treba poznamenať, že deväť ďalších faraónov sa tiež volalo Ramzes, hoci žiadny z nich nebol taký slávny ako on. Navyše podľa niektorých správ žil Mojžiš 200 rokov pred Ramzesom, takže môže ísť len o zámenu legiend.
Ramzes bol legendárny faraón, o tom niet pochýb. Podpísal prvú mierovú zmluvu, egyptská ekonomika a architektúra počas jeho vlády prekvitali, mnohé z jeho stavieb boli prelomové a dodnes patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom Egypta.
Viac o jednom z najslávnejších egyptských faraónov sa dozviete v šesťdielnom dokumente Ramzes: Veľký kráľ Egypta, ktorý bude mať premiéru na Viasat History 7. októbra o 20.00. Budete môcť sledovať búrlivý život tejto legendy a muža, ktorý sa skrýva za mýtmi a neskôr sa stal karikatúrou vlastnej propagandy.