Pondelok23. jún 2025, meniny má Sidónia, zajtra Ján

Kušiti ovládli Egypt a potom zmizli bez stopy: Kto boli títo čierni faraóni?

Zobraziť galériu (7)
(Zdroj: Viasat World)

EGYPT - Pred tisíckami rokov vtrhlo Kušitské kráľovstvo z územia dnešného severného Sudánu do južného Egypta, vytvorilo 25. dynastiu a vládlo Egyptu takmer sto rokov. Kto boli títo africkí králi? Aký vplyv mali na Egypt? A prečo zmizli bez stopy?

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

Kušitskú ríšu objavili koncom 19. storočia dvaja francúzski bádatelia, Frédéric Cailliaud a Louis Linant. V roku 1862 ďalší tím bádateľov objavil ruiny mesta a našiel žulový kameň s vytesanými hieroglyfmi. Podľa kameňa dobyli Egypt v 8. storočí pred naším letopočtom Kušiti. Objav vyvolal šok po celom svete a čiastočne inšpiroval Verdiho operu Aida, v ktorej faraón unesie kušitskú princeznú, keď súperiace strany bojujú o vládu nad Egyptom.

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

Kušitských dobyvateľov viedol kráľ Pije, ktorý bol odhodlaný vniesť poriadok do rozvrátenej krajiny na pokraji anarchie. Ako černocha ho však Egypťania museli plne akceptovať ako svojho vodcu, a tak sa rozhodol ešte viac sprísniť ich náboženstvo a zvyky: Kušiti chceli vyzerať "egyptskejšie" ako Egypťania. Táto ortodoxia zanechala v egyptskej kultúre stopu na celé stáročia.

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

Vplyv 25. dynastie je zrejmý aj v architektúre. V Tébach, hlavnom meste starovekého Egypta, sa nachádzalo posvätné miesto, chrám v Karnaku, ktorý chceli kušitskí faraóni urobiť svojou citadelou moci, pretože verili, že ich náboženstvo vzniklo práve tam. Piusov syn Taharqa preto pred chrámom Ramzesa II. v Karnaku postavil kolonádu, aby svoje meno spojil s legendárnym faraónom a dokonca ho trochu zatienil, pretože kolonáda takmer úplne zakryla stavbu z Ramzesových čias.

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

Kušitská vláda netrvala z dlhodobého hľadiska dlho, približne 91 rokov. V roku 671 pred Kr. vtrhli Asýrčania do Dolného Egypta a zajali a deportovali členov Taharkovej rodiny do Asýrie. Po Taharkovej smrti sa jeho nástupca a synovec Tantamani naposledy pokúsil získať Egypt späť od miestnych vládcov podporovaných Asýrčanmi. Hoci spočiatku získal kontrolu nad niektorými časťami Egypta, Asýrčania ho porazili a prinútili ho ustúpiť do Núbie. Jeho porážka znamenala koniec vlády Kušitov nad Egyptom. V roku 656 pred Kr. saitský kráľ Psamtik I. s podporou Asýrčanov pevne ustanovil 26. dynastiu a vrátil Egypt pod domácu vládu.

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

Napriek tomu sa Kušitov nepodarilo vymazať z dejín. Záznamy o 25. dynastii zostali v archívoch a v roku 2003 sa v Kerme v Sudáne našlo sedem sôch kušitských kráľov. Hoci ich len nedávno previezli do Louvru, ich rekonštrukcia okamžite začala odhaľovať nové tajomstvá o civilizácii, ktorá vládla Egyptu približne 2 800 rokov, než vymrela a upadla do zabudnutia. Teraz by však rekonštrukcia sôch mohla odhaliť nové historické súvislosti medzi subsaharskou Afrikou a stredomorským svetom: mohla by prepísať skryté dejiny Kušitov.

Kušiti ovládli Egypt a
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: Viasat World)

V nedeľu 1. decembra o 21.00 prichádza na Viasat History nový dokumentárny film s názvom Čierni faraóni, ktorý odhalí pohľad na dávno zabudnutú civilizáciu, ktorá nakrátko ovládla Egypt.

Viac o téme: HistóriaArcheológiaDejinyEgyptAfrikaSudánLouvreKarnakViasat HistoryKušitská ríšaČierni faraóniKráľ PijeTaharqaTantamani25. dynastiaAsýrčaniaStaroveká históriaHISTORY revue
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu