INDIA - V indickom meste Prajágrádž začali prvé rituály veľkej hinduistickej púte Mahá kumbh méla. V meste na sútoku posvätných riek v štáte Uttarpradéš sa očakávajú milióny účastníkov, informovala dnes agentúra AFP.
V meste, ktoré predtým nieslo názov Iláhábád, je sútok pre hinduistov posvätných riek Gangy, Jamuny a mystické podzemné rieky Sarasvatí. Prvé rituálne kúpele tohtoročného tradičného sviatku tam začali včera ráno miestneho času. Dav pútnikov sa ešte pred východom slnka ponoril do chladných vôd posvätných riek. Ľudia tak podľa tradície zmývajú svoje hriechy.
Kumbh melá sa koná štyrikrát za 12 rokov a miesto jej konania sa strieda v mestách Prajágrádž, Hardvár, Nášik a Udždžain. Raz za 12 rokov má navyše prívlastok „mahá“ (veľká), pretože ide o najväčšiu zo štvorice pútí. V nasledujúcich šiestich týždňoch by sa sviatku mohlo zúčastniť až 400 miliónov veriacich, napísal spravodajský server CNN.
Sviatok Kumbh melá sa odvodzuje od hinduistickej mytológie a legendy o démonoch a bohoch, ktorí bojovali o džbánok obsahujúci elixír nesmrteľnosti. V boji spadli na zem štyri kvapky z džbánku – práve v mestách Prajágrádž, Hardvár, Nášik a Udždžain, kde sa púť striedavo koná.
Indický premiér Naréndra Módí pozval účastníkov z celého sveta, aby sa zúčastnili sviatku, ktorý UNESCO v roku 2017 uznalo za "nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva". Indické úrady akciu propagujú nielen ako náboženské zhromaždenie, ale aj ako kultúrny zážitok, ktorý v minulosti prilákal hviezdy z Bollywoodu aj Hollywoodu, píše CNN.
Príprava tohtoročného festivalu si vyžiadala roky plánovania a milióny dolárov na vybudovanie zázemia pre príliv návštevníkov do mesta Prajágrádž, kde obvykle žije okolo šiestich miliónov ľudí.
V dočasnom stanovom mestečku s rozlohou 4000 hektárov, čo je zhruba veľkosť 7500 futbalových ihrísk, bolo inštalovaných približne 160.000 stanov, 150.000 toaliet a 1249 kilometrov dlhé potrubie s pitnou vodou.
V roku 2013 zahynuli alebo boli zranené desiatky ľudí aj pri tlačenici na stanici, keď sa v meste zhromaždili pútnici. Podobné smrteľné incidenty na náboženských zhromaždeniach nie sú v Indii nijako nezvyčajné a ich príčinou je často nedostatočná kontrola davu a chýbajúce bezpečnostné opatrenia.
Tento rok boli podľa úradníkov v Prajágrádži zavedené mimoriadne bezpečnostné opatrenia na ochranu návštevníkov, vrátane bezpečnostného okruhu s kontrolnými stanoviskami okolo mesta, kde je rozmiestnených viac ako 1000 policajtov.
Na bezpečnosť bude dohliadať aj viac ako 2700 bezpečnostných kamier, ktoré na kľúčových miestach budú pod dohľadom stoviek odborníkov. Zo vzduchu budú návštevníkov sledovať letecké drony a prvýkrát budú tiež zapojené podvodné drony schopné ponoriť sa až 100 metrov pod hladinu, napísal server CNN s odvolaním sa na indickú vládu.