Streda30. apríl 2025, meniny má Anastázia, zajtra

Svet oslavuje Deň sv. Patrika: Obyčajný otrok zmenil dejiny Írska

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: SITA/AP)

ÍRSKO - Dátumu 17. marec dominuje po celom svete zelená farba a trojlístok. Práve v tento deň si totiž Íri na ´smaragdovom ostrove´, ale aj v mnohých iných krajinách pripomínajú Deň svätého Patrika (St. Patrick's Day).

Hoci je sv. Patrik patrónom Írska, v tejto krajine sa nenarodil. Svetlo sveta uzrel v malej dedinke na pobreží vtedajšej rímskej provincie Británia. Pôvodne sa pravdepodobne volal Maewyn Succat a meno Patrik (Patricius) začal používať až potom, keď sa stal kňazom. Presné dátumy narodenia a úmrtia sú stále predmetom diskusií. Narodil sa okolo roku 385 n. l. a ako deň skonu sa najčastejšie uvádza 17. marec 461, prípadne 491. Práve 17. marec, deň úmrtia sv. Patrika, je v Írsku štátny sviatok.

Spočiatku žil sv. Patrik bezstarostným životom, no keď mal 16 rokov, uniesli ho írski nájazdníci a odvliekli do Írska, kde ho predali do otroctva - pracoval ako pastier oviec. Po šiestich rokoch tvrdej práce sa mu podarilo utiecť späť do Británie a začal študovať Sväté písmo. Neskôr vraj počul mystické hlasy a jeden z nich mu našepkal, aby sa vrátil do Írska, kde po vysviacke šíril kresťanstvo a pokrstil viac ako 120.000 ľudí. V neskoršom veku pôsobil ako biskup.

Život sv. Patrika je popretkávaný legendami. Pripisuje sa mu použitie trojlístka ako symbolu vysvetľujúceho Svätú Trojicu (Otec, Syn a Duch Svätý) a iná legenda zas hovorí, že počas misionárstva v Írsku stál na vrchole hory (v súčasnosti Croagh Patrick) a palicou vyháňal z krajiny hady. V skutočnosti však na ostrove hady nikdy nežili a príbeh je skôr metaforou triumfu kresťanstva.

Deň sv. Patrika bol pôvodne rýdzo náboženský sviatok. Írske rodiny v tento deň kresťanského obdobia pôstu navštevovali ráno kostol a popoludní oslavovali. Nad pôstnymi zákazmi konzumácie mäsa ´prižmúrili oči´, aby mohli hodovať na tradičnej írskej slanine i kapuste a popritom tancovať a veseliť sa. K sviatku patria najrôznejšie nazeleno nafarbené pokrmy, whisky a najmä tmavé pivo, ktorého sa počas osláv vypije desaťkrát viac než v bežných dňoch. Aj ľudia si farbia tváre zelenou farbou a mnohí sa prezliekajú za malých írskych bradatých škriatkov zvaných leipreachán.

Svet oslavuje Deň sv.
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP)

V Írsku slávia rímskokatolícky sviatok na počesť svätého Patrika približne od 9. alebo 10. storočia. Pompézne oslavy sa však dostali do krajiny okľukou spoza oceánu o niekoľko storočí neskôr. Značný vplyv na rozmach sviatku mali írski prisťahovalci v USA, ktorí si chceli uchovať svoju kultúru a tradície.

Na základe dobových záznamov sa mal prvý sprievod na Deň sv. Patrika konať 17. marca 1601 v španielskej kolónii St. Augustine na Floride pod vedením írskeho vikára Ricarda Artura. V súčasnosti patrí medzi najrozšírenejšie sviatky v mnohých krajinách sveta. K írskej národnosti sa totiž hlási až okolo 70 miliónov ľudí.

Chicago. Foto: Flickr / Max Talbot-Milkin
Zobraziť galériu (3)
Chicago. Foto: Flickr / Max Talbot-Milkin  (Zdroj: flickr)

Výrazný zelený punc dodáva tomuto dňu aj medzinárodná iniciatíva Global Greening. V jej rámci sa mnohé staroveké pamiatky, ikonické umelecké diela a významné budovy osvetľujú 17. marca na zeleno, čo sa považuje za symbol priateľstva medzi Írskom a danou krajinou.

Viac o téme: HistóriaTradícieLegendyPrisťahovalciKresťanstvoDejinyZvykyUSAÍrskoZelená farbaĽudiaDeň sv. PatrikaSv. PatrikGlobal Greening
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program