Streda23. apríl 2025, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Neuveriteľný príbeh s úžasným koncom: Muž si kúpil tropický ostrov a premenil ho na najmenší národný park sveta

Zobraziť galériu (6)
(Zdroj: Profimedia)

SEYCHELY - V roku 1962 urobil britský novinár Brendon Grimshaw niečo, o čom mnohí snívajú, no málokto sa k tomu odváži. Hodil svoj predošlý život a výdobytky civilizácie za hlavu a usadil sa na tropickom ostrove bez vody či elektriny. Tak sa začal písať fascinujúci príbeh odvahy, neúnavnosti a túžby zanechať po sebe lepší svet.

Brendon Grimshaw (1925 – 2012) pochádzal z anglického mesta Dewsbury a pracoval ako novinár. Počas svojej kariéry pôsobil najmä v Afrike a niekoľko rokov strávil v pozícii editora kenského denníka The Nation. Keď v roku 1961 vyhlásila susedná Tanzánia nezávislosť, očakávalo sa, že sa spod britskej nadvlády vymaní aj Keňa, a Grimshaw usúdil, že príde o prácu. Premýšľal, čo ďalej, a keďže vďaka svojej práci spoznal mnoho krásnych kútov našej planéty, sníval o tom, že sa usadí niekde mimo civilizácie. Práve vtedy počas dovolenky na Seychelách objavil ostrov Moyenne - a zamiloval sa.

Moyenne leží 4,5 kilometra od severného pobrežia hlavného ostrova Mahé, no nemôže byť odlišnejší. Kým Mahé je najväčším spomedzi 115 ostrovov Seychel, Moyenne meria len 400 metrov na dĺžku a 300 metrov na šírku. Mahé je hlučný, živý, rušný, Moyenne zas tichý a pokojný. Na Mahé žijú desiatky tisíc ľudí, no Moyenne bol v čase Grimshawovho príchodu úplne prázdny. V 18. a 19. storočí síce ostrov využívali piráti a od roku 1946 do roku 1962 tam žil istý francúzsky pár, no ten sa rozhodol presťahovať na hlavný ostrov a Moyenne ponúkli na predaj. Vtedy do hry vstúpil Grimshaw...

Neuveriteľný príbeh s úžasným
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Tourism Seychelles / Michel Denousse)

Novinár prišiel na Seychely pod rúškom dovolenky, no v skutočnosti hľadal svoj nový domov. Nehnuteľnosti však boli veľmi drahé, a tak pomaly strácal nádej a po niekoľkých týždňoch začal uvažovať, že musí svoje plány prehodnotiť. Krátko pred odchodom sa však od miestneho realitného agenta dozvedel, že je na predaj istý opustený a zarastený ostrov bez akejkoľvek infraštruktúry. Grimshaw ho videl ako dar z nebies, Moyenne za približne 8-tisíc libier (dnešných cca 250-tisíc eur) kúpil a usadil sa tam natrvalo. Ak si však myslel, že to najťažšie už má za sebou, hlboko sa mýlil.

Neuveriteľný príbeh s úžasným
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Profimedia)

Podmienky na ostrove boli skutočne náročné. Celú plochu pokrýval dažďový prales tak hustý, že padajúce kokosové orechy ani nedopadli na zem. Pôvodné rastliny prerástla burina a porastom sa preháňali snáď len potkany. Grimshaw sa rozhodol pustiť do práce. Požiadal o pomoc o 18 rokov mladšieho Reneho Antoina Lafortuna, syna miestneho rybára, a spoločne sa rozhodli Moyenne obnoviť tak, aby mal podobu seychelských ostrovov pred tým, než na nich zasiahla ľudská ruka. Vyčistili kroviny, presekali v džungli chodníky a predovšetkým začali vysádzať pôvodné rastliny a stromy.

Neuveriteľný príbeh s úžasným
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Tourism Seychelles / Michel Denousse)

Po flóre sa Grimshaw rozhodol vyriešiť aj ďalší problém - nedostatok pôvodnej fauny. Na ostrove napríklad nežili žiadne vtáky ani korytnačky, ktoré sa v susedstve prirodzene vyskytovali, a tak ich sem musel doviezť. Nebolo to jednoduché, operence spočiatku vždy odleteli preč a museli ich lákať dokrmovaním, pri plazoch zas bolo treba pomáhať s vajcami. Úsilie sa však vyplatilo a dnes na ostrove žije asi 28 druhov vtákov a niekoľko desiatok korytnačiek obrovských, ktoré sa stali hlavným symbolom ochrany prírody na Moyenne.

Neuveriteľný príbeh s úžasným
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Tourism Seychelles / Torsten Dickmann)

Grimshaw ostrovu zasvätil všetko. Vstával skoro ráno, živil sa tým, čo ulovil v mori, vodu zachytával zo zrážok a bez elektriny trávil večery pri svetle lampy. Často čítal, písal alebo len tak počúval šum mora. Jeho dni boli naplnené manuálnou prácou. Sadil stromy, budoval chodníky, prenášal kamene a vytváral útočiská pre zvieratá. Spolu s Renem za 39 rokov vysadil 16-tisíc stromov (vrátane 700 mahagovníkov), vybudoval 4,8 kilometra prírodných chodníkov a postupne zaviedol aj elektrinu a telefónnu linku. Keď v roku 2007 Lafortin zomrel a Grimshaw zostal na ostrove sám, naďalej sa staral o jeho divokú prírodu.

Neuveriteľný príbeh s úžasným
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Tourism Seychelles / Michel Denousse)

Ponuky na predaj svojho ostrova Grimshaw vytrvalo odmietal (hoci sa hovorí, že mu zaň istý saudskoarabský princ sľúbil až 50 miliónov dolárov) a trval na tom, že chce, aby sa Moyenne stal národným parkom pre všetkých a nie dovolenkovou destináciou pre horných desaťtisíc. To sa mu aj podarilo - od roku 2009 je Moyenne Island National Park najmenším národným parkom na svete, otvoreným aj pre turistov. Tí sa na mieste môžu presvedčiť, čo všetko dokáže človek, ak miluje prírodu a verí svojej vízii.

 

In 1962, a Brit named Brendon Grimshaw bought a small uninhabited island in the Seychelles archipelago for $13,000. At...

Posted by Genius ideas on Friday, August 23, 2024

 

Viac o téme: OstrovBiodiverzitaOchrana prírodyNárodný parkSeychelyBrendon GrimshawMoyenneKorytnačky AldabraObnova ekosystémuRene Antoine Lafortune
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu