Záhadné ostatky: Patrí kričiaca múmia vrahovi faraóna?

2024-09-08 21:00:00 |   |    | 

Francúzsky egyptológ Gaston Maspero prekvapene pozdvihne obočie. Na konci júna 1886 urobí šokujúci objav. V údolí Dér el-Bahrí nájde záhadnú múmiu. Má zviazané ruky a nohy a v tvári desivý škľab. Kvôli nemu sa pre ostatky vžije označenie „kričiaca múmia“. K objasneniu jej tajomstva dôjde až o viac ako 120 rokov neskôr…



 

Lekári sa pripravujú na pitvu záhadnej múmie. Tá je neobvyklá aj vďaka ďalším detailom. Nie je totiž nabalzamovaná tak, ako bolo v starom Egypte obvyklé. Z tela napríklad neboli odstránené vnútorné orgány vrátane mozgu. Pozostatky boli navyše roku 1886 nájdené v cédrovej rakve. A aby toho nebolo málo, múmia je zabalená do kozej kože, ktorá bola v staroveku považovaná za rituálne nečistú. „Pitva, ktorú lekári vykonali v roku 1886 za prítomnosti Maspera, do tajomstva veľa svetla nevrhla,“ uvádza súčasná britská publicistka Kathryn Knightová. Daniel Fouquet (1850-1914), jeden z lekárov, ktorý pitvu vykonáva, sa domnieva, že Muž E., ako sa neznámemu mŕtvemu začne hovoriť, bol otrávený.

 

Chetitský princ?

Múmia so skrivenou tvárou, ktorá ukazuje na veľké utrpenie pred smrťou, nedáva egyptológom dlho spať. „Nikdy sme nič podobné nevideli. Jej výraz nám hovoril, že sa stalo čosi strašné, ale nevedeli sme, čo presne,“ uvádza vyhlásený bádateľ Zahi Hawass (*1947). V priebehu rokov sa vynorí rad teórií, snažiacich sa vysvetliť, komu múmia mohla patriť. Vzhľadom k tomu, že bola nájdená vedľa hrobky faraóna Ramzesa III. (vláda asi v rokoch 1186–1155 pred n. l.), musela patriť niekomu mimoriadne významnému. Veľa akademikov preto v minulom storočí verilo, že by sa za Mužom E. mohol skrývať chetitský princ, ktorý odcestoval do Egypta, aby si vzal niekoho z vládnucej rodiny, ale bol zákerne zabitý.

 

Zavraždený kráľ

Tím vedcov, vedený Zahim Hawassem, hlási dôležitý objav. V roku 2012 totiž vykonal detailný prieskum múmie Ramzesa III. Výsledky prinášajú veľké prekvapenie. Vyplýva z nich, že faraón nezomrel prirodzenou smrťou, ale bol zavraždený. Na krku mal veľkú ranu, ktorá zasahovala až ku krčnej chrbtici. „Bolo to zranenie, ktoré nikto nemohol prežiť,“ uvádzajú odborníci. Faraón sa podľa všetkého stal obeťou tzv. háremového sprisahania, ku ktorému došlo zrejme v roku 1155 pred n. l., keď mu ktosi pri slávnosti v Medínit Habu prebodol dýkou hrdlo.

 

Zradný syn

Pod drobnohľad vedcov mieria ďalšie pozostatky. Sú nimi tie, ktoré patria neznámemu Mužovi E. Aj „kričiacu múmiu“ necháva Hawass podrobiť dôkladnému skúmaniu. To už však tuší, komu patrila. Z Turínskeho súdneho papyrusu, ktorý zdokumentoval proces so strojcami háremového sprisahania, totiž vyplýva, že sa do neho zapojil aj faraónov syn Pentawer (†1155 pred n. l.). Síce so svojim krvavým zámerom uspel, moci sa ale rýchlo chopil Ramzes IV. (vláda asi v rokoch 1155–1149 pred n. l.), ktorý strojcu komplotu lapil. Pentawer bol postavený pred tribunál, ktorý ho odsúdil na trest najvyšší. Na rozdiel od ostatných sprisahancov, ktorí boli upálení, mohol ale Pentawer spáchať samovraždu. Ako vyplynie zo skúmania kričiacej múmie, zrejme sa obesil. Že ostatky skutočne patria egyptskému princovi, potvrdzuje aj následná analýza DNA.

 

Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Autor: © HISTORY revue / Pavel Besta

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 4. október. 2024. Meniny má František.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa