EGYPT - Archeológ Zahi Hawass pred koncom roka 2025 odhalí dva nové nálezy z Chufuovej pyramídy, najväčšej pyramídy v Egypte. Viac informácií k nálezom oznamovať nechcel, bude sa však podľa neho jednať o zásadné objavy. Popredný svetový egyptológ a bývalý generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta to povedal na prednáške v Prahe pri príležitosti obnovenej svetovej premiéry výstavy Tutanchamón – jeho hrobka a poklady.
"Jeden nález je veľký ako dve dodávky," priblížil Hawass nové objavy, ktoré plánuje predstaviť prostredníctvom živého vysielania. Zároveň prezradil, že o mesiac alebo dva by experti vďaka ďalším výskumom mohli byť bližšie odhaleniu skutočného dôvodu smrti mladého faraóna Tutanchamóna, podľa neho je pravdepodobné, že nebol zavraždený, ale mohol zomrieť na infekciu.
K ďalším objavom podľa Hawassa významne prispievajú roboty, v súčasnosti v spolupráci s britským tímom vyvíja robota so špeciálnymi schopnosťami, ktorý má skúmať Veľkú pyramídu v Gíze. Výhoda robota je, že dokáže sprístupniť doposiaľ nepreskúmané oblasti, povedal egyptológ.
Hawass je bývalý generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta a ako egyptológ sa podieľal na výskume mnohých významných archeologických pamiatok, napríklad hrobky faraóna Tutanchamóna. Jeho činnosť zahŕňa aj návrat egyptských artefaktov do krajiny pôvodu, v súčasnosti okrem iného zbiera podpisy na vrátenie Busty kráľovnej Nefertiti, ktorá sa aktuálne nachádza v nemeckom múzeu.
Hawassove znalosti prilákali na prednášku o vykopávkach v Údolí kráľov a pokroku pri určovaní príbuzenských zväzkov 18. dynastie faraónov stovky návštevníkov, väčšina si po skončení prednášky vystála dlhý rad, aby si odniesli Havásovu podpísanú knihu alebo spoločnú fotografiu. Egyptológa mnoho ľudí prirovnáva k filmovej postave Indiana Jonesa, rovnako ako hrdina dobrodružných filmov sa aj Havás bojí hadov a len málokedy ho možno vidieť bez typického klobúka.
Unikátna výstava "Tutanchamón - jeho hrobka a poklady" predstavuje od 7.12. v PVA EXPO PRAHA najväčší archeologický objav sveta očami Howarda Cartera. Návštevníci nahliadnu vďaka rozšírenej realite do starovekého Egypta a prežijú autentické dobrodružstvo odhalenia Tutanchamonovej hrobky a jeho zlatého pokladu.
Návštevníci môžu vidieť Tutanchamonove pohrebné miestnosti presne v stave, v akom ich prvýkrát pred 102 rokmi zbadal Howard Carter, keď hrobku otvoril. Taký zážitok neponúka žiadne iné múzeum na svete. Viac ako 1000 artefaktov ohromí svojou prepracovanosťou a nádherou. Vo faraónovom zlatom poklade nechýba dokonalá kópia jeho posmrtnej masky z rýdzeho zlata, ktorá váži 11 kilogramov, ani jeho pozlátené rakvy a sarkofágy.
Výstava približuje aj historickú epochu, v ktorej panovník žil. Novinkou je imerzívna časť, v ktorej návštevníci prežijú prechod panovníka do posmrtného života. Vďaka výnimočnej spolupráci s Národným múzeom uvidia ľudia aj originálne, 3000 rokov staré exponáty z egyptských Théb. Výstava Tutanchamón - jeho hrobka a poklady, je výsledkom spolupráce medzinárodného tímu vedcov, archeológov, umelcov i remeselníkov. Výsledkom je dokonalý obraz starovekej civilizácie a jej vládcu.