EGYPT - Krása hrala v starom Egypte veľkú úlohu, najmä u panovníkov – faraóni a ich manželky totiž symbolizovali bohov na Zemi. Kozmetika tak bola súčasťou každodennej starostlivosti o telo, mala často aj zdravotné benefity a v neposlednom rade bola symbolom luxusu. Rôzne esencie a oleje sa však používali aj pri náboženských rituáloch a boli súčasťou príprav na posmrtný život.
Starovekí Egypťania používali prírodné suroviny s hydratačnými, protizápalovými, antiseptickými alebo hojivými účinkami. Mnohé z nich pritom nachádzajú uplatnenie v kozmetike a medicíne aj dnes – okrem skrášľovania alebo spomaľovania starnutia pleti pomáhajú napríklad v dermatológii pri liečbe kožných problémov, ako sú ekzémy, akné či popáleniny.
Prírodná kozmetika
Najbežnejšou prísadou v kozmetike a mastiach bol olivový olej, ale aj mandľový, sezamový alebo moringový. Ich prínosom je hydratácia pleti v horúcom a suchom podnebí, ale aj príjemná vôňa, často v spojení s ďalšími bylinkami a živicami. Už v starom Egypte bol veľmi cenený aj ružový olej, ktorý je symbolom luxusu dodnes a moderná kozmetika využíva jeho anti-aging účinky.
Cenovo priaznivejší olivový olej sa potom stále používa na liečbu ekzémov a suchej pokožky, sezamový olej alebo masti so živočíšnymi tukmi zase chránili pred slnkom a používali sa na hojenie rán. Spomínaný mandľový olej sa dnes používa na detskú dermatitídu, citlivú pleť aj strie. Naprieč tisícročiami je aj pre svoje blahodárne účinky na pokožku známa a využívaná aloe vera.
Na hojenie rán aj zas ako základ pre masti používali starí Egypťania včelie produkty. Výťažky z medu, propolis či včelí vosk pritom nájdeme v mnohých kozmetických krémoch, ale aj liečivách alebo v balzamoch na pery aj v 21. storočí.
Líčenie
V starovekom Egypte sa líčili ženy aj muži. Typickým symbolom egyptskej krásy bolo líčenie očí - silné čierne linky mali nielen estetický, ale aj zdravotný účel. Obsiahnutý tuk zachytával všadeprítomný poletujúci piesok, farba odrážala prudké slnečné svetlo a chránila pred spáleninami. Olovnaté soli v líčidle dokonca stimulovali imunitný systém proti očným infekciám. Dnes sa však už nepoužívajú kvôli svojej toxicite.
Na farbenie pier, tvárí i ako očné tiene potom starovekí Egypťania používali červený a žltý oker (zmes hydratovaného hydroxidu železitého s kaolínom, kremičitanmi, sadrou a organickými prímesami). Oker je pritom aj dnes bežnou súčasťou dekoratívnej kozmetiky, napr. rúžov, líceniek, bronzerov a make-upov – je totiž netoxický a stabilný.
Asi každá žena v dnešnej tiež dobe pozná ílové masky alebo peelingy – a práve íly používali Egypťania na čistenie pleti a liečenie kožných problémov už v dobách faraónov. Na týchto starovekých zložkách stavia mnoho značiek minerálnej kozmetiky a vracia sa k tradičným receptúram. Na dočasné líčenie, zdobenie kože alebo farbenie vlasov, sa tiež dodnes používa henna.
Parfémy a rituálne obrady
V parfémoch a pri rituálnych obradoch sa využívali esenciálne oleje a vonné živice, ako napr. lotosový olej, kadidlo, myrha, koriander, fenikel, levanduľa, škorica. Nesmierne dôležitá bola aj soľ, ktorú starí Egypťania považovali za symbol čistoty, využívali ju na liečbu infekcií, a bola kľúčovou zložkou pri mumifikácii mŕtvych. Na balzamovanie totiž využívali natron (prírodnú zmes uhličitanu sodného a chloridu sodného), ktorý vysušoval telo a zabraňoval rozkladu.
Kozmetická výbava faraóna Tutanchamóna
Bohatá kozmetická výbava bola nájdená aj v hrobke faraóna Tutanchamóna. Skvostné nádoby z alabastru ukrývali vzácne voňavky, oleje a krémy. Niektoré obsahovali zložky ako kadidlo, myrhu alebo cédrový olej – luxusné suroviny s antiseptickými a ošetrujúcimi účinkami.
Masti boli také cenné, že prví zlodeji, ktorí sa do Tutanchamonovej hrobky dostali, v rýchlosti vyprázdnili obsah nádherne zdobených nádob. To, že odniesli len vzácne emulzie a esencie, dokazujú odtlačky ich prstov na dne týchto schránok. Vďaka tomu však nádoby v hrobke zostali, a my ich môžeme obdivovať aj na aktuálnej výstave „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“, ktorá je denne otvorená v pražských Letňanoch.