BRATISLAVA - Kúpite si letenku, rezervujete pobyt a už sa tešíte na ďalšiu dobrodružnú cestu. No krátko pred odchodom zrazu ochoriete. Teraz stojíte pred veľkou dilemou – ísť, alebo zostať doma a vyležať to? Väčšina volí prvú možnosť, čo však nie je rozumné riešenie. Riskujete totiž, že sa objavia vážnejšie problémy.
Kapitán Jaimes Garcia pracuje ako pilot-kapitán pre kolumbijskú leteckú spoločnosť Avianca. Vo svojom videu na TikToku varoval, že pasažieri trpiaci nachladnutím sú vystavení veľkému riziku prasknutia ušného bubienka. To je spôsobené tým, že choroba môže zhoršiť stav známy ako barotrauma ucha alebo slangovo „letecké ucho“. Ten nastáva vtedy, keď sa mení tlak vzduchu počas vzletu alebo pristátia lietadla a spôsobuje bolestivé pocity v ušiach.
„Ak ste prechladnutý, vaša Eustachova trubica sa zapáli a nemôže vyrovnať tlak. Vtedy cítite väčšiu bolesť,“ vysvetľuje García. „To vedie k bolesti ucha a v závažných prípadoch môže dôjsť k prasknutiu ušného bubienka.“ Aj keď sa to môže zdať ako menší problém pre bežného cestujúceho, pilot čelí ešte väčšiemu riziku. „Pasažier s upchatým nosom môže pociťovať značný diskomfort, ale my piloti, ktorí vykonávame päť až šesť letov denne, čelíme väčšiemu riziku, ak nie sme v optimálnom stave,“ dodáva kapitán.
Čo robiť, ak ste nachladnutí a potrebujete letieť?
Ak máte pred dovolenkou a cítite sa veľmi zle, existuje niekoľko tipov, ako zmierniť účinky zmeny tlaku vzduchu. Kapitán García odporúča žuť žuvačku a vykonávať dýchacie cvičenia na vyrovnanie tlaku. No ak vám to napriek tomu nepomôže a pociťujete aj silné bolesti uší, je potrebné navštíviť lekára.
Aké ďalšie problémy môžete mať počas cestovania lietadlom?
Alergie a akútne infekcie – aj v tomto prípade je väčšie riziko prasknutia ušného bubienka. Ak by ste situáciu neriešili, môže nastať silnejšie krvácanie z nosa, ťažšie poškodenie sluchu, až hluchota.
Dehydratácia - vzduch v kabíne lietadla je veľmi suchý a môže ovplyvniť vašu pokožku, pery a oči. Odporúča sa používať zvlhčovače pleti a balzamy na pery a počas letu piť dostatok tekutín.
Žilová trombóza - môže vzniknúť pri dlhých letoch, keď sa málo hýbete. Niekoľkohodinové sedenie môže spôsobiť pomalý prietok krvi vo vašich žilách, a zvýšiť tak riziko vzniku krvných zrazenín.
Kinetóza - niektorí pasažieri môžu pociťovať počas silných turbulencií nevoľnosť.