LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Naplnenie vodnej nádrže Liptovská Mara je momentálne na úrovni 44 percent z jej celkového objemu. Pokles hladiny od maximálnej prevádzkovej hladiny je 11 metrov. Pre TASR to potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
Podľa SVP mnohé nádrže majú viacročné vyrovnanie, to znamená, že v jednom období sú na maximálnej hladine a v inom zase na minimálnej. V mnohých prípadoch aj dôvod ich výstavby bol, aby stabilizovali situáciu pod stavbou. Všetky vodné stavby sú v hladine medzi zákonom stanovenou minimálnou a maximálnou prevádzkovou hladinou.
"Počas zimy, kedy je prirodzene menej dažďových zrážok v povodí a do nádrže sa obvykle dostáva menej vody, postupne klesá aj výška hladiny v nádrží. Týmto spôsobom sa nádrž pripravuje na príjem vôd z topiaceho sa snehu a zvýšeného počtu zrážok v jarnom období," uviedol Bocák.
Vodná stavba Liptovská Mara je podľa hovorcu SVP naplnená na úrovni 553,68 metra nad morom (m n. m.), čo je naplnenie na 44 percent jej celkového objemu. Stále je to v rozmedzí medzi minimálnou, ktorá je 539,59 m n. m. a maximálnou hladinou vo výške 564,89 m n. m.
Aktuálny pokles hladiny od kóty maximálnej prevádzkovej hladiny 564,89 m n. m. je viac ako 11 metrov. "V zmysle mne aktuálne dostupných údajov od roku 1977 bola kóta hladiny na nižších hodnotách v rokoch 1996, 2004 (ešte o tri m nižšia ako teraz) a 2006," priblížil Bocák.
Vodohospodársky prevádzkovateľ požiadal Okresný úrad v sídle X kraja o schválenie dočasného manipulačného poriadku do konca marca s povolením na zníženie minimálneho zostatkového prietoku z vodnej stavby Bešeňová o jednu tretinu, z 15 kubických metrov za sekundu na desať kubických metrov za sekundu.
Hovorca dodal, že v prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb ako je voda pre individuálne účely, rekreáciu či rybolov. "Z vodohospodárskeho hľadiska platí, že ak sa chceme do budúcna vyhnúť problémom so zabezpečením vody obyvateľom, je potrebné stavať nové vrcholové, viacúčelové vodné stavby," uzavrel.
Medzitým začal Liptovský Mikuláš s premenou východného brehu Liptovskej Mary na mestskú pláž odstraňovaním náletových drevín. Ako informovala Romana Nemcová z kancelárie vedenia mesta, v stredu sa začali prvé práce v teréne, ktorých výsledkom bude mestská pláž pre verejnosť.
Domáci aj turisti si pri vode oddýchnu už toto leto. Nová pláž vzniká na ploche 5000 štvorcových metrov medzi areálom štrkopieskov a niekdajšou hlavnou cestou, ktorá spájala Liptovský Mikuláš a Ružomberok.
"V tomto roku si pripomíname okrúhle 50. výročie spustenia vodného diela. Pre našich obyvateľov, ale aj návštevníkov vytvárame pri tejto príležitosti pekne upravené prostredie pri vode v dĺžke 700 metrov, kde budú môcť relaxovať. Dnes sme začali čistenie okolia, v ďalších mesiacoch prírodnú pláž dosypeme jemnejším štrkom, aby bol pobyt na nej komfortnejší a zmiernime sklon brehu, aby bol vstup do vody pozvoľný," uviedol primátor Ján Blcháč.
Pri realizácii mesto spolupracuje so Slovenským vodohospodárskym podnikom a prevádzkovateľom štrkopieskov. "Drevo z náletov a koreňov poslúži na výrobu štiepky. Stromy, ktoré sú odrastené, ponecháme a v lete vhodne poslúžia ako miesta úkrytu pred slnečnými lúčmi či ako zátišie," priblížil Gabriel Lengyel z odboru dopravy, životného prostredia a výstavby na mestskom úrade.
Predstavitelia samosprávy plánujú pláž vybaviť zázemím pre návštevníkov v podobe suchých toaliet a prezliekarní. "Ako sa na správnu pláž patrí, nebude chýbať ihrisko pre plážový volejbal a pracujeme aj na možnostiach občerstvenia," dodal liptovskomikulášsky primátor.
Príprava mestskej pláže je jednou z nosných aktivít, ktoré mesto pripravilo pri polstoročnici prevádzky vodného diela Liptovská Mara.