JAR - V Juhoafrickej republike fungujú tigrie farmy, ktoré nelegálne pašujú časti tiel týchto šeliem do Ázie pre potreby tradičnej medicíny. S odkazom na medzinárodnú organizáciu na ochranu zvierat Four Paws (FP) o tom informuje The Guardian.
FP bojujúca za zrušenie juhoafrického priemyslu s veľkými mačkovitými šelmami uviedla, že v roku 2023 alebo 2024 bolo v Juhoafrickej republike 103 zariadení, kde tigre chovali v zajatí alebo tak robili v posledných troch rokoch.
V niektorých z nich sa šelmy chovali kvôli predaju častí ich tiel, ktoré putovali do Číny alebo Vietnamu, kde ich používali v tradičnej medicíne. Organizácia potom spomína tri miesta, o ktorých verejnosť podľa nej vie alebo o ktorých sa traduje, že sa na nelegálnom predaji podieľajú.
Členovia jedného gangu z prepojenej zločineckej siete na sociálnych sieťach zverejňovali fotografie s "tigriími produktmi", čo mohla byť podľa FP napríklad tekutina z vyvarených kostí týchto šeliem, ktorú v Ázii považujú za liek. Na inej snímke podľa Four Paws príslušníci gangu tvrdili, že niekde v JAR varia tigre.
Výročná vládna správa JAR hovorí, že v krajine bolo minulý rok v zajatí 626 tigrov, nezohľadňovala však dve provincie na severovýchode krajiny, KwaZulu-Natal a Mpumalanga. Predpisy proti chovu tigrov sú podľa správy slabšie, pretože tieto zvieratá nie sú v krajine pôvodným druhom na rozdiel od levov, ktoré pre chov nie sú tak atraktívne.
Tigre sú podľa Medzinárodného zväzu ochrany prírody ohrozeným druhom. Správa, ktorú zväz publikoval v roku 2021, odhadovala ich počet vo voľnej prírode v 13 ázijských krajinách na 5574. Ešte pred zhruba 100 rokmi pritom bolo šeliem okolo 100.000.
Obchod so živými tigrov a časťami ich tiel je celosvetovo zakázaný od roku 1975, napriek tomu zostáva podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) jednou z najväčších hrozieb pre populácie voľne žijúcich tigrov.