Sobota26. apríl 2025, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Rozkošnej opičke hrozí vyhynutie: Osud celého druhu majú v rukách predstavitelia brazílskeho mesta

(Zdroj: Getty Images)

BRAZÍLIA - Prežitie malého primáta tamarína dvojfarebného (pestrého) závisí od mestského plánovania v Manause, ktoré je hlavným mestom brazílskeho štátu Amazonas, píše server The Guardian. Pokiaľ mesto nechce dopustiť vyhynutie tejto čierno-bielej opice, ktorá žije iba v okolí mesta, musí do nových plánov zaradiť viac zelene. Rozšíril by sa tým životný priestor tohto drobného cicavca az viacerých stromov a parkov by ťažili aj obyvatelia mesta, tvrdia ochrancovia prírody. Situácia je pritom kritická - očakáva sa, že sa populácia tamarína pestrého v nasledujúcich 20 rokoch zmenší o 80 percent.

Tamarín pestrý v skutočnosti farbami veľmi nehýri, jeho telo je čiernobiele. Čierna je celá jeho hlava a zvyšok tela pokrývajú biele dlhé chlpy. Dorastá do veľkosti veveričky. Dnes žije asi 22.000 jedincov a Medzinárodný zväz ochrany prírody  zaradil tohto chlpatého primáta do kategórie kriticky ohrozených zvierat, čo je posledný stupeň pred vyhynutím druhu, informuje The Guardian.

Tamaríny hynú kvôli rýchlemu a nekontrolovanému rozrastaniu Manausu, ktorý je s viac ako 2,2 miliónmi obyvateľov najhustejšie osídleným mestom v brazílskom pralese. Od roku 1985 sa metropola zväčšila o 60 percent. Okolité polia a rozširujúca sa infraštruktúra zvieratám berú životný priestor; najväčšiu hrozbu pre nich však predstavujú autá na ceste.

Brazílska vláda v minulosti prišla s niekoľkými projektmi, ktoré sa snažili čiernohlavé tamaríny ochrániť, ale nepriniesli vytúžené výsledky. Ochrancovia prírody preto navrhujú oveľa odvážnejší plán, ktorý cieli aj na celkovú ochranu amazonského pralesa. Mesto by podľa nich malo začať sadiť viac stromov, chrániť a udržiavať miesta so zeleňou a vytvárať nové takéto priestory. Neprospeje to len malým primátom, ale aj obyvateľom metropoly.

"Zo zelenejšieho a príjemnejšieho mesta, kde sa ľudia môžu zblížiť s prírodou, budú mať prospech najmä deti a seniori," povedal serveru Diogo Lagroteria, ktorý predsedá vládnej agentúre na ochranu biodiverzity ICMBio.

Viac o téme: EkológiaPrírodaBiodiverzitaOchrana prírodyOhrozené druhyŽivotné prostredieUrbanizáciaBrazíliaManausAmazonský pralesPrimátyMestský rozvojTamarín pestrýICMBioZelené mestoDiogo Lagroteria
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu