BRATISLAVA - Žraloky sú už dlho zdrojom strachu aj fascinácie. Tieto dravé ryby, ktoré žijú v oceánoch viac ako 400 miliónov rokov, patria medzi najdokonalejších lovcov v prírode. Ich veľkosť sa pohybuje od niekoľkých desiatok centimetrov až po viac ako 12 metrov a najväčšie jedince ako napríklad žralok veľký biely, môžu vážiť viac ako dve tony. Hoci sú útoky žralokov na ľudí pomerne zriedkavé, v roku 2023 sa počet smrteľných prípadov zdvojnásobil, čo vedcov podnietilo k tomu, aby sa správaním týchto predátorov zaoberali bližšie.
Dokumentárny seriál Žraloky, ktorý má premiéru v piatok 21. marca o 20:00 na Viasat Nature, ponúka prevratné informácie o týchto záhadných tvoroch. Tu je päť faktov, ktoré vás možno prekvapia!
Nie všetky žraloky sú obrie, aj tie menšie môžu byť smrteľne nebezpečné
Hoci je žralok belasý menší ako žralok veľký biely, je známy ako jeden z najagresívnejších druhov. Tento relatívne malý žralok je často zodpovedný za útoky na potápačov. Dokumentárny film Žraloky rozpráva príbeh britského turistu, ktorého tento dravý druh napadol počas potápania v Červenom mori. Aj počas druhej svetovej vojny boli oceánske žraloky bieloplutvé považované za mimoriadne nebezpečné pre ľudí, pretože útočili na preživších z vrakov lodí.
Žraloky sú kanibali
Niektoré druhy žralokov, napríklad kladivohlavý, sú kanibali. Môžu útočiť na príslušníkov vlastného druhu, čo je v živočíšnej ríši zriedkavé. Zaujímavé je, že vedci zistili, že niektoré žraloky konzumujú slabšie embryá v maternici, aby zvýšili ich šance na prežitie. Toto správanie bolo pozorované u žralokov tigrovitých piesočných. Ukazuje to, aký neľútostný je boj o prežitie, a to aj v najranejších štádiách života.
Žralok veľký biely je skutočným majstrom prežitia
Žraločie zuby, najnebezpečnejšia zbraň, sú neuveriteľne odolné a dokážu prežiť v sedimentoch milióny rokov. Tento dokumentárny film nahliada do zákulisia pitvy žraloka bieleho a odhaľuje neuveriteľnú stavbu čeľuste a útočné mechanizmy, ktoré z neho robia jedného z najúčinnejších lovcov na svete. Okrem toho štúdie ukázali, že žralok biely má jedinečný imunitný systém, ktorý mu pomáha vyhýbať sa infekciám a rakovine.
Žraloky môžu žiť v sladkých vodách
Väčšina ľudí si žraloky spája výlučne s oceánom, ale jeden z najagresívnejších druhov, žralok býčí, má schopnosť prispôsobiť sa životu v sladkej vode. Dokument ukazuje aj prípady útokov týchto predátorov v riekach a jazerách, čo dokazuje ich pozoruhodnú prispôsobivosť. Žraloky belasé boli nájdené v Amazonke, Níle a dokonca aj v Mississippi, čo dokazuje, aká pôsobivá je ich schopnosť adaptovať sa.
Megalodon, najväčší žralok, ktorý kedy žil
V dokumente Žraloky môžete vidieť aj najväčšie skamenené zuby Megalodona, dávneho žraloka, ktorý dosahoval dĺžku až 20 metrov a vážil až 60 ton. Hoci sa predpokladá, že tento obrovský predátor vyhynul približne pred 3,6 miliónmi rokov, jeho mohutná silueta stále podnecuje predstavivosť vedcov a milovníkov podmorských záhad. Niektoré teórie naznačujú, že megalodon mohol vyhynúť v dôsledku klimatických zmien a konkurencie veľrýb.
Dokument Žraloky prináša nielen veľkolepý pohľad na tieto úžasné predátory, ale aj vedecký prístup k ich biológii a správaniu. Ak chcete odhaliť tajomstvá týchto fascinujúcich živočíchov a zistiť, aké nebezpečenstvá číhajú v hlbinách oceánov, nalaďte si televíznu stanicu Viasat Nature! Dokument bude mať premiéru v piatok 21.3. o 20:00 h.