USA - Vzácna korytnačka, ktorá uviazla na pobreží Walesu, čelí v návrate domov do Spojených štátov neočakávanej prekážke - americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten totiž dekrétom pozastavil medzinárodnú pomoc, vrátane ochrany morských korytnačiek.
Karetu Kempovu (menšiu) menom Rhossi vyplavilo more na ostrove Anglesey pri severozápadnom pobreží Walesu koncom roka 2023. Uzdravovala sa pomaly, teraz je však v dobrej kondícii a morská zoologická záhrada na ostrove uviedla, že je pripravená vrátiť sa späť do voľnej prírody pri pobreží USA.
Karety Kempove sú kriticky ohrozené a podľa odhadov žije na svete posledných asi 7000 samíc tohto druhu. Pochádzajú z Mexického zálivu, a ak sa niekde objavia, musia sa vrátiť do týchto vôd. Ako však informuje BBC, Rhossi v tom teraz bráni exekutívne nariadenie, ktorým americký prezident v januári zmrazil pomoc týmto živočíchom, keď na najmenej tri mesiace pozastavil všetku zahraničnú rozvojovú spoluprácu.
Rhossi je už druhou karetou menšou, ktorú zoo na Anglesey zachránila. V roku 2023 vrátila do amerického Texasu korytnačku menom Tally, ktorá bola potom vypustená do svojho prirodzeného prostredia, teda práve do Mexického zálivu.
"Je to obrovský problém - je to veľmi frustrujúce," povedala BBC Frankie Hobrová, majiteľka a riaditeľka morskej zoo na ostrove Anglesey. "Zvieratá nerozumejú politike, nerozumejú hraniciam," dodala. Bývalá riaditeľka amerického Úradu na ochranu rýb a voľne žijúcich živočíchov (USFWS) Martha Williamsová označila škrty vo financovaní projektov, ako je ochrana morských korytnačiek, za "kruté". Z vedenia federálnej agentúry odstúpila práve po návrate Trumpa do Bieleho domu tento rok v januári.
Rhossi tak medzitým zostane v zoo, kým nebude nájdený spôsob, ako ju vrátiť domov. Možnosť tu však je. "Môžeme to vziať cez Mexiko, čo je niečo, čo by sme mohli robiť v budúcnosti a pre budúce korytnačky," uviedla Hobrová. Americká agentúra USFWS podujatie zatiaľ nekomentovala.