BRATISLAVA - Populácia vlkov v krajinách Európskej únie za desať rokov stúpla o 58 percent - z 12.000 na približne 19.000 jedincov. V krajinách ako Taliansko, Nemecko, Bulharsko, Grécko, Poľsko, Španielsko a Rumunsko žije teraz cez 1000 vlkov, uvádza štúdia vedená talianskou vedkyňou Ceciliou Di Bernardiovou. Vlci však trápia poľnohospodárov. Škody na hospodárskych zvieratách dosahujú takmer dve desiatky miliónov eur, píše agentúra APA.
Vo všetkých 34 krajinách, ktoré experti sledovali, žilo v roku 2022 podľa štúdie 21 500 vlkov. V 19 krajinách ich počet vzrástol, zatiaľ čo v troch klesol – boli to Bosna a Hercegovina, Čierna Hora a Severná Macedónia.
Na základe zhromaždených dát výskumníci odhadujú, že vlci v Európskej únii každoročne zabijú 56.000 hospodárskych zvierat. Riziko zabitia hospodárskeho zvieraťa vlkom je v priemere 0,02 percenta. Škody na hospodárskych zvieratách spôsobené vlkmi stoja európske štáty okolo 17 miliónov eur ročne, tvrdia štúdie di Bernardiovej, výskumníčky na Švédskej poľnohospodárskej univerzite, a Luigiho Boitaniho z univerzity La Sapienza v Ríme.
Čo sa týka útokov vlkov na ľudí, sú podľa autorov štúdie v Európe veľmi vzácne. Vedci poukazujú na to, že útoky hlásené v Taliansku a Grécku boli s najvyššou pravdepodobnosťou spôsobené psami, a nie vlkmi. Často dochádza ku kríženiu vlkov so psami, čo možno považovať za hrozbu pre ochranu týchto divokých zvierat.
Vlci sú ale podľa štúdie aj užitoční. Vďaka tomu, že znižujú stavy jeleňov, dochádza k menšiemu množstvu nehôd s automobilmi a k menším škodám vysokej zveri na lesnom poraste. Na vyčíslenie týchto výhod však zatiaľ podľa vedcov neexistuje dostatok údajov.
Európske štáty vlani v decembri znížili ochranný status vlkov z "prísne chránených" na "chránených". Päť organizácií zaoberajúcich sa ochranou životného prostredia a zvierat z rôznych európskych krajín sa potom obrátilo na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.
Rozhodnutie znížiť ochranný status vlkov naopak hneď na začiatku decembra privítala slovami ministra poľnohospodárstva Franceska Lollobrigidu talianska vláda. "Toto rozhodnutie, ktoré sa opiera o vedecké dáta, umožňuje prijať opatrenia na ochranu poľnohospodárstva a chovu hospodárskych zvierat, ktoré sa v mnohých oblastiach Talianska kvôli vlkom stretávajú s problémami," povedal vtedy Lollobrigida.