POBREŽIE SLONOVINY - Jednému z najväčších chrobákov na svete hrozí vo východoafrickom Pobreží Slonoviny vyhynutie, píše denník Le Monde. Môže za to odlesňovanie tamojšej krajiny, na ktorej vznikajú plantáže na pestovanie kakaa a kávy a používanie pesticídov. Goliáš pritom zohráva dôležitú úlohu v lesnom ekosystéme.
V afrických tropických lesoch žije päť rôznych endemických druhov goliášov. Ľudia v Pobreží Slonoviny si ich spájajú so spomienkami na detstvo, keď nimi strašili svojich kamarátov. Tento chrobák je totiž tak veľký, že dokáže zakryť takmer celú dlaň dospelého človeka. Teraz ho však väčšina detí v tejto východoafrickej krajine nespozná. V posledných dvadsiatich rokoch je ich totiž v tamojšej prírode stále menej. Platí to najmä pre dva druhy – Goliathus regius a Goliathus cacicus. Výskyt prvého druhu sa znížil o polovicu, v druhom prípade ide až o 80-percentný pokles.
Goliáša možno spoznať podľa jeho pruhovaného bielo-čierneho panciera a impozantnej dĺžky - meria až cez desať centimetrov. Samce sú tiež vybavení párom rohov, ktoré tvoria písmeno Y. "Tento druh je výborným ukazovateľon zdravého lesa. Ak sa jedince v lese hojne vyskytujú, znamená to, že tamojší ekosystém je v dobrom stave a darí sa v ňom aj ostatným druhom. Ak však ich populácia klesá, značí to, že lesné prostredie je narušené," uviedol profesor bioštatistiky a ekológie na univerzite v lomé. Spoločne so svojimi kolegami napísal článok, ktorý sa zaoberá úbytkom populácie tohto hmyzu.
Larvy goliášov sú všežravé - živia sa mäsom a rastlinnými zvyškami. Recyklujú tak organické látky v lese a zároveň sú potravou pre mnohé iné živočíchy, čo vedie k tomu, že sa vďaka nim presúvajú živiny v lesnom ekosystéme, vysvetlil ich dôležitú úlohu Luiselli na populárno vedeckom webe The Conversation. Dospelé jedince sa potom živia miazgou len niekoľkých druhov stromov.
Často ide o kakaovníky alebo kávovníky, ktoré však slúžia na pestovanie kakaa a kávy. Na Pobreží Slonoviny pripadlo v roku 2022 takmer 40 percent svetovej produkcie kakaa. Populáciu goliášov tak ohrozujú početné plantáže. Okrem toho sú častým cieľom pytliakov, ktorí ich potom predávajú na ilegálnom trhu zberateľov. Na internetovom aukčnom portáli eBay je možné kúpiť jeden exemplár aj za stovky dolárov. Bez ochrany hrozí, že vymiznú zo spomienok obyvateľov Pobrežia Slonoviny úplne.