Streda23. apríl 2025, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Hororové video: Desiatky hrochov v národnom parku zabil antrax

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP)

KONGO - Najmenej päťdesiatka hrochov je medzi veľkými zvieratami, ktoré v národnom parku na východe Konga zomrela po nákaze antraxom. S odvolaním sa na úrady to včera napísala agentúra Reuters. Konžský inštitút na ochranu prírody už miestnych obyvateľov varoval, aby sa vyhýbali divokým zvieratám a aby vodu z blízkych riek pred pitím vždy prevarili.

Strážcovia národného parku Virunga si mŕtve zvieratá všimli pred piatimi dňami a včera po internete začali kolovať snímky a videá tiel, ktoré plávali v rieke Ishasha. Úhyn zvierat je pre park veľkou stratou, pretože sa jeho zamestnanci snažia populáciu hrochov zvýšiť. Kvôli pytliactvu a vojne totiž počet hrochov klesol z pôvodných 20.000 na súčasných 1200.

"Testy potvrdili nákazu antraxom, na ktorú zomreli aj byvoly," uviedol riaditeľ parku Emmanuel De Merode s tým, že príčina rozšírenia nákazy je zatiaľ neznáma. Výskumný tím sa teraz na mieste snaží zdochliny dostať z rieky. Bude to však ťažké, pretože kvôli zle prístupnému terénu nie je možné použiť bagre, dodal De Merode.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Firstpost (@firstpost)

Sneť slezinná alebo antrax je akútna bakteriálna infekcia, ktorou sa môže nakaziť väčšina teplokrvných zvierat. Baktérie sú vylučované do pôdy, kde vo forme spor prežívajú aj desiatky rokov, hlavne v podmáčanej pôde s vysokým obsahom dusíka v teplom podnebí.

Človek sa môže nakaziť priamym kontaktom s nakazeným zvieraťom alebo zdochlinou, požitím či vdýchnutím kontaminovaných produktov alebo vody. Chorobu môže výnimočne prenášať aj hmyz. Medziľudský prenos je extrémne vzácny, uvádza český Štátny zdravotný ústav.

Virunga, ktorá bola založená v roku 1925, je najstarším národným parkom v Afrike a najrozsiahlejšou rezerváciou s tropickým dažďovým pralesom. So svojimi 7900 kilometrami štvorcovými a dvoma aktívnymi sopkami je od roku 1979 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hororové video: Desiatky hrochov
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP)

V parku žije celkom 218 druhov cicavcov, 706 vtákov, 109 plazov a 78 obojživelníkov. Nachádza sa tam tiež viac ako polovica svetovej populácie kriticky ohrozených horských goríl.

V tejto oblasti medzi sebou zvádzajú boj o nerastné bohatstvo ozbrojenej skupiny, kvôli čomu o život prišlo najmenej 200 strážcov.

Viac o téme: ZvieratáPrírodaAntraxPytliactvoBiodiverzitaGorilyNárodný parkHrochyOhrozené druhyKongoUNESCONerastné bohatstvoVirungaSvetové dedičstvoEmmanuel De MerodeRieka IshashaTropický dažďový prales
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu