ČILE - V národnom parku Alerce Costero na juhu Čile stojí strom prezývaný kvôli svojmu neuveriteľnému veku Pradedko. Podľa vedcov je starý asi 5400 rokov, čo z neho robí zrejme najstarší strom sveta. Túto prírodnú pamiatku aj celý okolitý ekosystém však ohrozuje projekt výstavby diaľnice, informoval server nemeckej televízie Deutsche Welle (DW).
Staroveký strom zvaný Pradedo je Fitzroya cyprusovitá (alebo tiež Cyprus patagónsky), druh, ktorý rastie na juhu Čile a Argentíny. Tohto rekordmana, vysokého 28 metrov, objavil v roku 1972 strážca parku Aníbal Barichivich. Po lese vodil svojho vnuka Jonathana Barichivicha, z ktorého sa stal vedec, ktorý túto dendrologickú raritu spolu s ďalšími kolegami skúma.
Fitzroya cyprusovitá je tiež druh patriaci k stromom, ktoré sú najcitlivejšie na klímu. Jeho letokruhy sú tak zároveň meteorologickým záznamom niekoľkých tisícok rokov. "Sú ako encyklopédia," hovorí pre DW Rocío Urrutiaová, čilská vedkyňa, ktorá sa týmito stromami zaoberá niekoľko desaťročí.
Veľa starých stromov však stratilo jadro kmeňa, takže odborníci na určenie ich veku musia používať aj nové technológie a štatistické modely. Vedci merajú aj množstvo uhlíka, ktorý les absorbuje a vypúšťa, čo im pomáha pochopiť, ako lesy reagujú na globálne otepľovanie.
Stáročia staré stromy v parku Alerce Costero však ohrozuje plán čílskej vlády postaviť tam diaľnicu. Úrady argumentujú tým, že diaľnica by prepojila mestá a podporila cestovný ruch v regióne, no mnoho miestnych je ale presvedčených, že cieľom projektu je otvoriť cestu k ťažbe dreva.
Podľa Barichivicha je dôvod ten, že nová diaľnica by napojila oblasť priamo na prístav Corral. Diaľnica by tiež zvýšila riziko vzniku lesných požiarov, podľa Urrutiaovej viac ako 90 percent požiarov lesov v oblasti vzniká blízko ciest.