Nedeľa15. jún 2025, meniny má Vít, zajtra Bianka, Blanka

Veľký prieskum cestovania v Európe. Kto sa najviac bojí utečencov?

Pláž Lovrecina, ostrov Brač, Chorvátsko Zobraziť galériu (5)
Pláž Lovrecina, ostrov Brač, Chorvátsko (Zdroj: Thinkcstock.com)

Bleskový Barometer je opäť tu a znova prináša zaujímavé informácie o našom cestovaní. Čo nás ovplyvňovalo minulý rok a kam zamierime v roku 2016? Celá EÚ odpovedala na otázky spojené s ich dovolenkami. Aké preferencie majú Slováci? A prečo najčastejšie menili svoje ciele?

 

Rok 2015 a jeho následky

 

Cestovný ruch zažíval minulý rok pomerne krušné časy. Množstvo útokovutečenci spôsobili, že veľa turistov sa bálo vycestovať. Pocítili to hlavne krajiny ako Maroko, Tunisko a Egypt, kam sa rušili veľké počty zájazdov. To malo dopad aj na nasledujúce obdobie, keďže aj napriek tomu, že v krajinách už nehrozili žiadne priame hrozby, zákazníci si začali vyberať bližšie a bezpečnejšie oblasti.

Podľa štatistiky sa 44% obyvateľov EÚ rozhodlo stráviť dovolenku v roku 2016 vo svojej krajine29 % v rámci EÚ. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je vidieť postupný nárast domácich dovoleniek, hoci práve Slováci patria k národom, ktoré sú pod európskym priemerom. Len 33% z nás plánuje stráviť voľné chvíle na našom území. Naopak až 41 % zostane dovolenkovať v rámci EÚ, čo je vysoko nad priemerom. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vidieť klesajúci záujem o zájazdy mimo EÚ. Zatiaľ čo v roku 2009 šlo mimo EÚ až 23 % turistov, tento rok to bude len 15 %.

Javoríníky, Malá Fatra
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Thinkcstock.com)

Aj napriek tomu, že väčšina svoje cestovné plány nezmenila (86%) v EÚ sa nájdu aj krajiny, ktorých obyvatelia sa obávali možných teroristických útokov a utečencov. Medzi ne patrí aj Slovensko, ktoré je na európskej špičke. Až 22 % zmenilo svoje plány a až 10 % Slovákov tak spravilo pre obavy z utečencov. Spolu s nami sa takto obávali aj Česi a Lotyši. Naopak na druhej strane sú Slovinci a Malťania, ktorí sa utečencov báli najmenej. V prípade terorizmu hovoríme o iných krajinách. Najčastejšie dovolenky menili Luxemburčania (10%), Francúzi a Čiernohorci (9%). Ich protipólom sú Islanďania, Švédi a Slovinci.

Hoci sa môže zdať, že ide o pomerne nízke čísla, mnoho krajín je od turistického ruchu závislých. Grécko sa snaží opäť získať priazeň cestujúcich, aby sa na populárne ostrovy ako Kos nebáli vycestovať.

Toledo, Španielsko
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Thinkcstock.com)

 

Silné a bohaté národy nemenia destinácie

 

V porovnaní s minulým rokom Európania viacej menia svoje cestovné plány. Dôvody môžu byť rôzne, ako nepokoje, teroristické hrozby a podobne, ktoré len nedávno ochromili aj centrá Európy. Napriek tomu však mestá ako napríklad Paríž očakávajú, že počet turistov tu tento rok ešte stúpne. Podporia ich zrejme turisti z krajín ako Nemecko, Rakúsko a Dánsko, ktorí nemienia dovolenkovať inde, ako si naplánovali. Ich opakom sú Gréci, Bulhari a Slováci. Tieto menšie národy sa rozhodli, že svoje ciele pravdepodobne zmenia.

Heidelberg
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: ©Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. (Andrew Cowin))

 

Prečo cestovať?

 

Príjemnejšie informácie prichádzajú z oblasti, kde sa zisťovalo, prečo Európania najčastejšie cestujú. Čísla ukázali že 39 % z nich cestuje primárne za slnkom a morom. Druhá najpočetnejšia skupina sú tí, čo navštevujú rodinu a príbuzných (38%). Za nimi nasledujú príroda, mestá a kultúra. Najviac sa k moru tešia Slovinci a najmenej Malťania. V prípade Slovákov chce ísť k moru 38%.

Minulý rok si spomedzi destinácií (mimo dovolenky trávenej vo vlasti) Európania najčastejšie vyberali Španielsko (12%), Francúzsko a Taliansko (9%), Nemecko (7%), Rakúsko (6%) a Grécko, Veľkú Britániu, USA, Kanadu a severoafrické krajiny (všetky po 4%).

Zámok Chambord, Francúzsko
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: wikimedia, CC-BY-SA-4.0, Arnaud Scherer)

Ako najužitočnejší zdroj informácií sa zdajú byť referencie a rady od blízkych. Na ne sa spolieha až 51% turistov a až potom to sú rôzne cestovateľské stránky a stránky s hodnoteniami (34%). V porovnaní s európskym priemerom si my najčastejšie necháme radiť od známych (46%).


 

Zdroj/autor: ec.europa.eu, SiSa, drom

Viac o téme: Štatistika
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu