Obnova Muránskeho hradu: Pomáhali dobrovoľníci, návštevníci aj nezamestnaní

29.09.2016 |   |    | 

Na Muránskom hrade v tomto roku pracovali na viacerých významných objektoch. Umožnil to príspevok 28.000 eur z Ministerstva kultúry SR a vďaka finančnej podpore Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR získalo na hrade prácu 18 nezamestnaných z obce. 

Najviac sme toho urobili na Hlavnej veži, ktorá bola v havarijnom stave. Aktuálne pracujeme na prejazde v Hlavnom paláci, objavili sa tam však isté detaily, napríklad výpadky zo špalety klenby, ktoré nás spomaľujú. Dokončíme ho teda až v budúcom roku. Realizujeme tiež plošné škárovanie a opravy veľkého výpadku muriva na Koháryho paláci,“ načrtol aktuálny stav koordinátor pamiatkovej obnovy hradu Kamil Nováčik.

Dodal, že v predchádzajúcich mesiacoch bol v časti hradu vykonaný aj archeologický výskum. „Dôvodom bolo overenie možností odvodnenia Protitureckého bastiónu, ktorého prvú etapu sme už realizovali,“ vysvetlil koordinátor.

Aktuálne práce na hrade priniesli aj niekoľko nových zistení o jeho architektúre. „Zistili sme napríklad, že predpokladané presbytérium kaplnky v Hlavnom paláci bolo v skutočnosti prístavbou s dreveným točitým schodiskom. Zrejme šlo o nejakú malú zvonicu, prislúchajúcu ku kaplnke, ktorá bola v hornom podlaží a chodilo sa do nej z paláca,“ načrtol Nováčik. Ďalším zo zaujímavých nálezov je podľa jeho slov ryha, vysekaná v skalnom podloží, ktorá súvisí s technickým zariadením pôvodného historického výťahu do hradu.

Do obnovy Muráňa sa počas leta v organizovanej i neorganizovanej forme zapojili aj dobrovoľníci. Ako Nováčik priblížil, osem ľudí z rôznych regiónov Slovenska sa zúčastnilo celodennej brigády bez nároku na odmenu a dobrovoľníkmi sú tiež mnohí návštevníci tejto historickej pamiatky. „Výdatne nám pomáhajú s vynášaním piesku a vápna cez autom neprístupný úsek pod hradom. Odhadujem, že počas celej sezóny vynesú 40 až 50 percent z celkového množstva tohto stavebného materiálu,“ zakončil koordinátor.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 16. apríl. 2021. Meniny má Dana, Danica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa