Novinky v Jasnej: Lyžiarov vyvezie na Chopok nová lanovka za 11,6 milióna eur

26.10.2016 |   |    | 

Do oficiálneho otvorenia lyžiarskej sezóny v Jasnej zostáva ešte viac ako mesiac, no zima sa hlási o slovo o niečo skôr ako po minulé roky. Lyžiari si už môžu pomaly servisovať lyže a tešiť sa na novú tatranskú lyžovačku. Lyžiarske stredisko v Nízkych Tatrách vylepšuje zimnú ponuku služieb a láka na skvelý lyžiarsky zážitok. Komfort v podobe zdokonalenia dopravných zariadení a noviniek pocítia nielen lyžiari, ale i skialpinisti a ubytovaní hostia. 

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry nezostane ani tento rok nič dlžné svojej povesti TOP strediska a prichádza s novinkami, strediskovými vylepšeniami a významnými investíciami akou je napríklad nová 15-miestna lanovka na južnej strane Chopku. Lyžiari, ktorí na Chopok prichádzajú zo smeru Banská Bystrica a Brezno budú mať túto sezónu svoje obľúbené lyžiarske stredisko oveľa dostupnejšie. Komplikované prestupy z lyžiarskych vlekov a zo sedačkovej lanovky na kabínkovú sú už minulosťou. Trasa 15 miestnej lanovky, ktorá jazdí z polovice kopca na jeho vrchol, teda v úseku Kosodrevina – Chopok, bude nadpojená o novú 15 miestnu lanovku už od nástupného miesta Krupová. Úsek 15 miestnej lanovky na novej trase Krupová – Kosodrevina posilní dopravu práve pre návštevníkov parkujúcich v nižšie položenej a ľahšie dostupnej lokalite Krupová. Vďaka tomu sa lyžiari komfortne vyvezú po celej dĺžke trasy až na Chopok dvoma za sebou nadväzujúcimi 15 miestnymi lanovkami. Prepravná kapacita 1,2 km dlhej novej 15 miestnej lanovky je 2 800 os./hod. Údolná stanica lanovky je v nadmorskej výške 1 084 m a vrcholová v 1 488 m n.m. 9 podpier a 404 metrové prevýšenie zo stanice Krupová do stanice Kosodrevina prekonávajú kabínky pri dopravnej rýchlosti 6,0 m/s za 4,83 minúty. Náklady na výstavbu sa vyšplhali na 11,6 milióna eur. 15 miestna kabínková lanovka od svetového výrobcu firmy Doppelmayr, bude v prevádzke od druhej polovice decembra.

Pri nástupnom mieste Krupová sa lyžiari môžu počas lyžovačky zohriať a občerstviť v novom aprés-ski bare. Sneh na Chopku garantuje systém technického zasnežovania, ktorý sa rozšíri o 3,4 km na južnej strane a o 0,9 km na severnej strane Chopku. Komfortnejšiu lyžovačku na prepojených svahoch zabezpečia nové snežné zábrany, nové bezpečnostné siete, či terénna úprava strmších úsekov na zjazdovej trati na Jeleňom Grúni. Na štyroch nástupných miestach na severnej aj južnej strane Chopku budú pre lyžiarov inštalované zobrazovače čakacích dôb na lanovky.

Bezpečný pohyb po zjazdovkách už niekoľko sezón monitoruje skipatrola – tzv. bezpečnostná hliadka na lyžiach, ktorá je tento rok v Jasnej posilnená na 15-členný tím. Ich funkcia dodržiavania prevádzkového poriadku a bezpečnosti v stredisku, monitorovanie stavu zjazdoviek a označovanie problematických miest, či spolupráca s HZS, bude rozšírená aj o funkciu informátorov a organizáciu nástupných a výstupných koridorov na určených miestach. 

Skialpinizmus sa už niekoľko rokov stáva masovou akciou aj na lyžiarskych zjazdovkách, kde práve neakceptovanie základných bezpečnostných pravidiel samotnými skialpinistami, komplikuje pohyb bežných lyžiarov po zjazdovkách. Od zimnej sezóny 2016/17 pristupuje lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry k vyčleneniu koridorov pre skialpinistov. Dve trasy (základná - zelená a ťažšia - červená trasa) na oboch stranách Chopku budú vytýčené 1,5 - 2 metre na okraji zjazdoviek podľa snehových podmienok. V prípade dostatku snehu budú označené za hranicou zjazdoviek a oddelené od trate denne vymedzovacími tyčami približne každých 25 metrov. Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v súvislosti s prevádzkou strediska a zamedzením znehodnocovaniu upravených zjazdoviek v noci, budú skialpinisti informovaní a upozornení aj prostredníctvom vývesných tabúl s mapami skialpinistických trás a pokynmi pre bezpečný pohyb skialpinistov na nástupných bodoch koridorov. Stredisko zároveň zverejňuje mapu skialpinistických koridorov na Chopku podľa jednotlivých náročností, ktorú spolu s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus nájdu priaznivci tejto aktivity na web stránke strediska a na nástupných bodoch koridorov.    

Oficiálny štart zimnej sezóny v Jasnej pod názvom Winter Music Opening je naplánovaný na 3. decembra a to denným športovým programom a veľkolepou nočnou hudobnou party s top DJ a celebritnými hosťami v ikonickom klube Happy End.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: archív
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa