Netradičný festival láka turistov z celého sveta: V Prahe sa koná veľtrh konope

04.11.2016 |   |    | 

Medzinárodný veľtrh konope a liečivých bylín Cannafest sa bude konať už po siedmykrát, tento rok sa uskutoční 11. - 13. novembra 2016 v tradičných priestoroch Výstaviště Praha - Holešovice. Tešiť sa môžete na novinky v oblasti výskumu, informácie o využití lekárskej marihuany v zdravotníctve aj na rôzne konopné produkty. 

Minulý rok sa na veľtrhu predstavilo viac než 200 vystavovateľov, teraz organizátori počítajú so zastúpením 250 firiem z 25 krajín sveta. Cannafest s číslom 7 bude tak najväčší vo svojej histórii: „Z dôvodu veľkého záujmu zo strany vystavovateľov sme sa rozhodli rozšíriť veľtrh o jednu výstavnú halu. Veľtržné dianie tak bude prebiehať po tri dni v štyroch halách s celkovou krytou výstavnou plochou 12 500 m2,“ hovorí riaditeľ veľtrhu Lukáš Běhal, ktorý zároveň prezradil prvých hostí v rámci odbornej konferencie s odborným renomé. Novinky v oblasti výskumu príde spolu s ďalšími odborníkmi venujúcimi sa problematike využívania konope v medicíne od prezentovať doc. Lumír Hanuš.

Z Izraela do Prahy dorazia Dr. Yehuda Baruch a prof. Oded Šosejov a svoju účasť potvrdila tiež Janet Sweeneyová a Dr. Robert Melamede z USA, ktorý na veľtrhu vystúpi s prednáškou na tému praktickej liečby konopným výťažkom. Španielskych odborníkov bude zastupovať Dr. Guillermo Velasco. Spomedzi najzaujímavejšie témy budú určite patriť semináre o využití CBD (Kanabidiol - jedna z hlavných zložiek rastliny konope), aktualizované informácie o pestovaní, práve a legislatíve v Českej republike, rovnako ako aj zdieľané skúsenosti zo sveta či nové poznatky o obchodných príležitostiach na rozširujúcom sa americkom trhu.

 

Myšlienka veľtrhu Cannafest

Podľa vzoru už zabehnutých veľtrhov so zameraním na konope prišiel v roku 2010 tento nápad aj do Českej republiky, kedy odprezentovalo 120 vystavovateľov z 15 krajín počas troch dní svoje produkty a služby v šiestich hlavných kategóriách: prírodné zdroje, pestovanie, doplnky, umenie, média a inštitúcie.  Zastúpení boli predovšetkým poprední výrobcovia pestovacej techniky či hnojív, najlepší šľachtitelia konopných semien, najznámejší výrobcovia kozmetiky, mastí i textílií predstavili sa všetky médiá venujúce sa konopnej osvete a inštitúcie združujúce firmy využívajúce konope ako prírodný zdroj alebo  bojujúce za legalizáciu či využitie konope v medicíne. Už od svojich počiatkov kládli organizátori Cannafest dôraz na využitie lekárskej marihuany v zdravotníctve.

V Českej republike sa totiž Ministerstvo zdravotníctva po dvoch rokoch od legalizácie marihuany pre liečebné účely (zamerané na pacientov s roztrúsenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, lupienkou, HIV/AIDS, rakovinou atď.)  sa totiž rozhodlo sprístupniť aj detským pacientom, pričom každoročne prebiehajú nové legislatívne úpravy. Na Cannafeste sa k tejto téme konajú dôležité diskusie a v rámci tzv. cannabis medicine club sem prichádzajú renomovaní doktori, vedci i samotní pacienti rozprávať o svojich skúsenostiach. Okrem toho prebiehajú aj semináre a prednášky pre všetkých, ktorí majú záujem rozšíriť si znalosti o využití konope v medicíne, stavebníctve a pôdohospodárstve.  Prednášky prebiehajú paralelne v anglickom a českom jazyku a zúčastňujú sa na nich odborníci z celého sveta.

 

Tohtoročná spomienka na Howarda Marksa

Na siedmom ročníku Cannafestu sa bude spomínať na kultovú osobnosť britského herca, spisovateľa a popularizátora konope, Howarda Marksa. V apríli tohto roku nás navždy opustil Howard Marks, ktorý sa celý život usiloval o popularizáciu, využitie a legalizáciu konope. Howard alebo Mr. Nice patril k pravidelným účastníkom Cannafestu - bol to jeden z jeho najobľúbenejších festivalov a veľmi rád sa ku nám vracal. Návštevníci sa niekoľkokrát mohli zúčastniť jeho prednášok a osobne sa s ním porozprávať.  Radi by sme mu vzdali na veľtrhu hold, a to formou ukážok z jeho nahrávok. Takisto pripravujeme pietne miesto s knihou kondolencií", dodáva Lukáš Běhal.

 

Cannafest je aj zábavou a relaxom

Atmosféru veľtrhu dokreslí jeho sprievodný program. Už tradične sa návštevníci môžu tešiť na obľúbenú zónu Vapo Lounge, pod záštitou partnera - spoločnosti o.PEN Vape, kde si budú môcť návštevníci  vyskúšať vaporizéri z dielní popredných výrobcov. Nebude chýbať ani úspešný fotostánok alebo detský kútik, kde môžu rodičia zveriť svoje deti profesionálnym pestúnkam či využiť kojací a prebaľovací kútik. Hudbu a relax zase ponúkne kút Rolls & Smoking Chill Out Zone pred Výstavištěm ako aj čitáreň priamo v centre diania festivalu. Na Cannafeste môžu návštevníci ochutnať aj konopné produkty ako olej, chleba, cukrovinky, cestoviny, pivo, vyrobené z konope.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: archív
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 21. júl. 2018. Meniny má Daniel.

Najnovšie príspevky

Foto dňa