Kedysi ju navštevovalo 150-tisíc turistov ročne: FOTO Dnes je z nej prach

2017-01-21 00:00:26 |   |    | 

Legendárnemu mestu, ktoré ľudstvu prinášalo svedectvo viacerých významných civilizácii, hrozí úplne zničenie. Viaceré pamiatky zapísané v UNESCO zničila totiž ľudská hlúposť. Najnovšie aj rímske divadlo, ktoré chodili obdivovať tisíce turistov ročne.Islamisti, ktorí sa na sklonku roku 2016 opäť zmocnili sýrskeho mesta Palmýra, tam zničili aj časť rímskeho divadla. Informovala o tom sýrska tlačová agentúra SANA.

Podľa nej islamisti zničili priečelie divadla postaveného v 2. storočí n.l., ako aj tetrapylón - rímsku stavbu v tvare kocky. SANA neuviedla, akým spôsobom a kedy boli tieto antické pamiatky zničené.

Sýrska opozícia tiež potvrdila, že príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) po obsadení Palmýry zničili v meste časť divadla a tetrapylón.

IS dobyl v púšti ležiacu Palmýru v máji 2015. Odvtedy až do vlaňajšieho marca, keď sa mesta opäť zmocnili vládne sily, islamisti zlikvidovali množstvo antických pamiatok vrátane tých, ktoré sú zapísané na zoznamoch svetového kultúrneho dedičstva. Zničený bol napríklad chrám boha Béla a Baalšamínov chrám, Víťazný  oblúk i viacero pohrebných veží či socha leva, ktorá vznikla na počesť bohyne al-Lát a stávala pri vchode k Bélovmu chrámu.

Palmýra sa dostala opäť do rúk islamistov v decembri roku 2016, v čase, keď vrcholili boje o severosýrske mesto Aleppo. Podľa dostupných informácií islamisti krátko nato opäť začali s ničením pamiatok. Počas prvého bašovania v meste pamiatky, ktoré považovali za pohanské modly, ničili pomocou ťažkej techniky.

Do vypuknutia občianskej vojny bola Palmýra vyhľadávanou turistickou destináciou - ročne ju navštívilo do 150.000 turistov.

Sýria je miestom, kde sa zachovali stopy po mnohých civilizáciách, ktoré na tomto území obchodovali, bojovali a budovali mestá. Ide o  Babylončanov, Asýrčanov, obyvateľov akkadskej ríše, rôznych iných semitských kráľovstiev, Rimanov a Byzantíncov i islamských dynastií.

 

OSN ničenie odsúdilo

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) dnes informovala, že počas bojov v severosýrskom Aleppe bola úplne zničená asi tretina jeho Starého mesta.

 Experti UNESCO podnikli tento týždeň  v Aleppe misiu, ktorej cieľom bolo zozbierať informácie o stave historických pamiatok v tomto starobylom sýrskom meste. Zistili, že "60 percent Starého mesta je vážne poškodeného a 30 percent úplne zničeného".

Zničené pamiatky aj v Aleppe

 Medzi výrazne poškodenými budovami je aj slávna Umájovská veľká mešita, citadela, ale aj ďalšie mešity, kostoly, tradičné bazáre, náboženské školy, kúpele i múzeá a ďalšie historické budovy.
      Veľké škody sú aj na budovách škôl v meste. UNESCO v dnešnom vyhlásení upozorňuje, že "situácia v tých niekoľkých školách, kde sa vyučuje, je dramatická".

 Podmienky na vyučovanie tam nie sú vhodné: netečie voda, dodávky elektriny sú prerušené, všade je plno črepov a trosiek, niekde sa nachádzajú aj úlomky granátov, píše sa vo vyhlásení UNESCO.

Experti UNESCO sa v Aleppe stretli s predstaviteľmi miestnej samosprávy a mimovládnych organizácií a navrhli vyhlásiť Staré mesto za "ohrozenú zónu".

Vojna v Sýrii

Sýrska armáda sa Aleppa zmocnila v decembri 2016 po prudkých bojoch s povstalcami, ktorí postupne strácali kontrolu nad časťami mesta obsadenými ešte pred štyrmi rokmi.  Aleppo bolo do vojny najväčším mestom Sýrie a jej ekonomickou metropolou. V minulosti sa preslávilo tým, že bolo cieľom obchodných karaván a je jedným z najstarších obchodných miest Orientu.

UNESCO dnes ústami svojej generálnej riaditeľky Iriny Bokovovej odsúdilo nové ničenie antických pamiatok v inom starobylom meste Sýrie, v Palmýre, kde džihádisti z organizácie Islamský štát zničili priečelie divadla postaveného v 2. storočí n. l., ako aj tetrapylón - rímsku stavbu v tvare kocky. Bokovová to dnes označila za "vojnový zločin a obrovskú stratu pre sýrsky ľud a celé ľudstvo".

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: SITA/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
5.0/5 (4 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 28. máj. 2024. Meniny má Viliam.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa