VIDEO skazy: Najväčšia atrakcia Malty je nenávratne preč

2017-03-09 12:00:00 |   |    | 

Populárny symbol Malty - skalný oblúk známy ako Azure Window (Azúrové okno) sa včera pre silný vietor s dažďom zrútil do mora. Maltský premiér Joseph Muscat to označil za bolestnú stratu a obyvatelia ostrova aj tisícky turistov z celého sveta smútia s ním. 

Erózia tohto skalného útvaru bola podľa štúdie z roku 2013 nevyhnutná, zrútenie mu však bezprostredne nehrozilo, napísal denník Times of Malta. Vápencový oblúk ležiaci na ostrove Gozo patril na Malte k najnavštevovanejším turistickým atrakciám. Vznikol pred tisícročiami z dvoch zrútených vápencových jaskýň.

Krehkosť tejto lokality poodhalilo ešte v januári rozbúrené more, vďaka ktorému sa z útvaru v jeho spodnej časti odlomil veľký kus. Maltské úrady sa následne rozhodli zaviesť zákaz a tiež pokutovať ľudí, ktorí po oblúku (resp. moste) budú prechádzať, aby tak predišli jeho ďalšiemu rozpadu.

_____________________________________________________________________________________

Najväčšia atrakcia Malty čoskoro minulosťou: Azúrové okno sa rozpadá

_____________________________________________________________________________________

Ostrov Gozo však v uplynulých dvoch dňoch zasiahli silné víchrice a vlnobitie (video), kvôli ktorým bola na niekoľko hodín pozastavená aj trajektová doprava medzi ním a ostrovom Malta.

Počasie skazu Azúrového okna dokonalo a dnes je pobrežie už bez svojej slávnej ozdoby.

Azúrové okno sa objavilo aj vo viacerých filmoch a tiež v prvom dieli obľúbeného amerického fantazijného seriálu Hra o tróny z produkcie televíznej stanice HBO. Okrem turistov, ktorí z oblúka často skákali do mora, bol skalný útvar vyhľadávaný aj potápačmi. Dnes je to všetko už len minulosťou.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Video: Youtube
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
4.7/5 (6 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 28. máj. 2024. Meniny má Viliam.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa