V Taliansku aj Švajčiarsku sneh odrezal od sveta alpské strediská

06.01.2018 |   |    | 

Sneh odrezal od okolitého sveta alpské lyžiarske strediská v mestách Cervinia v Taliansku a Adelboden vo Švajčiarsku. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia BBC. 

Talianske média uviedli, že mesto Cervinia ležiace v údolí Aosta je z polovice "pochované" pod dvoma metrami čerstvého snehu. Uviazlo tam približne 10.000 turistov. Vzhľadom na vysoký stupeň lavínového nebezpečenstva sú lyžiarske vleky na tamojších zjazdovkách mimo prevádzky.

Podľa výpovede jedného z turistov "je v Cervinii kvôli lavínovému nebezpečenstvu uzavretá hlavná cesta do Valtournenche... sneh z ciest odpratávajú všetkým, čím je to možné, bagrami, lopatami aj snehovými odhŕňačmi".

Podobná núdzová situácia postihla aj švajčiarske mesto Adelboden, kde na odstránenie sutín po zosuve pôdy povolali armádu. V mnohých strediskách platí štvrtý z piatich možných stupňov lavínového nebezpečenstva.

Počasie ohrozilo lyžiarske preteky Svetového pohára, ktoré sa v Adelbodene majú konať tento víkend. Podľa tamojších novín je nepriechodná cesta zo strediska do mesta Frutigen. Podľa správ švajčiarskych médií sa ale preteky uskutočnia a úrady na sprejazdnení cesty pracujú.

Aj v tirolskom regióne v Rakúsku platí vysoký stupeň lavínového nebezpečenstva a mnohé cesty sú neprejazdné. Vo Vorarlbersku platí štvrtý z piatich možných stupňov lavínového nebezpečenstva.

Vo francúzskych Alpách zatvorili lyžiarske zjazdovky vo Val d'Isere - v jednom z najväčších stredísk - a v Chamonix pozastavili väčšinu vlekov.

Tlaková níž Eleanor sprevádzaná silným vetrom a dažďom zasiahla Švajčiarsko, Írsko, Britániu, Francúzsko, Holandsko či Nemecko.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Thinkstock
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Štvrtok, 18. október. 2018. Meniny má Lukáš.

Najnovšie príspevky

Foto dňa