Celý svet sa Nemecku smeje pre roky meškajúci projekt najmodernejšieho letiska Európy

05.04.2018 |   |    | 

Nové medzinárodné Letisko Berlín-Brandenburg (BER) malo začať slúžiť verejnosti v novembri 2011, doteraz sa tak ale nestalo. Nemecký minister dopravy Andreas Scheuer v nedeľu vyhlásil, že sa celý svet Nemecku pre roky meškajúci projekt nového medzinárodného letiska v Berlíne smeje. 

"Celý svet sa smeje z tohto staveniska v našom hlavnom meste," povedal Scheuer novinám z mediálnej skupiny Funke. Minister dodal, že aj on môže nad tým len krútiť hlavou. Nové medzinárodné Letisko Berlín-Brandenburg (BER) malo začať slúžiť verejnosti v novembri 2011. Termín dokončenia letiska, ktoré má byť najmodernejšie v Európe a tretie najväčšie v Nemecku - po Frankfurte nad Mohanom a Mníchove, však už viackrát odložili, za čo si Berlín vyslúžil riadnu hanbu.

Najnovšie sa hovorí, že letisko by mohlo začať fungovať na jeseň roku 2020. Dôvodom odkladov boli chyby v konštrukcii a tiež problémy s protipožiarnym zabezpečením. Výsledkom bolo zvýšenie nákladov na projekt, ktoré prinieslo ďalšie meškanie.

Scheuer sľúbil, že si sadne s tými, ktorí sú zodpovední za snahu o splnenie plánu. Dodal, že nie je spokojný s neustálymi výhovorkami a odvolávaním sa na technické a finančné problémy, ktoré zapríčinili aktuálnu situáciu. Scheuer zároveň obhajoval zachovanie ďalšieho funkčného letiska v Berlíne, Tegel (TXL), na západe mesta, aj po tom, ako nové letisko BER konečne začne fungovať.

V septembri sa totiž obyvatelia mesta v referende vyslovili jasnou väčšinou hlasov za zachovanie letiska Tegel, ktoré malo byť pôvodne zatvorené už v roku 2012. Nové medzinárodné letisko ponesie meno bývalého nemeckého kancelára Willyho Brandta a malo nahradiť zastarané letiská v bývalej západnej a východnej časti mesta - Tagel a Schönefeld.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Profimedia
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 19. júl. 2018. Meniny má Dušana.

Najnovšie príspevky

Foto dňa