Na brehu Dunaja vyrúbali množstvo porastov, ochranári sa boja výstavby priehrad

19.04.2018 |   |    | 

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vyrúbal brehové porasty v starom koryte Dunaja, v úseku od Čunova po Dobrohošť. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy – pracovisko Bratislava tento výrub na sociálnej sieti okomentovala ako otrasný. Proti zámeru je už spustená petícia, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 3600 ľudí. Splnomocnenec vlády však považuje tieto obavy za neadekvátne. 

Na starom koryte Dunaja majú byť priehrady, petíciu proti podpísalo 3600 ľudí

Na starom koryte Dunaja sa bez odbornej diskusie a v tichosti pripravuje zámer na prehradenie starého koryta Dunaja vodnými dielami. Tvrdia to vodáci, ochranári i niektorí komunálni politici. Poukazujú pritom aj na čerstvý výrub brehových porastov Dunaja. Proti zámeru je už spustená petícia, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 3600 ľudí. Splnomocnenec vlády však považuje tieto obavy za neadekvátne.

Dielo má podľa jednej zo signatárov petície, podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Eleny Pätoprstej realizovať Vodohospodárska výstavba v spolupráci s maďarským partnerom a má stáť niekoľko desiatok miliónov euro. "Na stránke Vodohospodárskej výstavby je dokument "Návrhy na riešenie starého koryta Dunaja v úseku Čunovo – SAP", ktorý navrhuje vybudovanie štyroch priehrad v starom koryte Dunaja. Zámer je ale príkladom už historicky aj vedecky prekonaného technokratického uvažovania, ktoré môže prírode spôsobiť viac škody ako úžitku," povedala pre TASR.

Realizáciou tohto zámeru hrozí podľa aktivistov porušenie požiadaviek európskej rámcovej smernice o vode, smernice o biotopoch, Belehradského dohovoru o režime plavby na Dunaji a ďalších dokumentov. Zlikvidovať má aj potenciál územia pre vznik Národného parku Podunajsko či rozvoj turizmu a vodáckeho športu v starom koryte Dunaja. "Nevhodný zásah do územia môže ohroziť aj podzemné vody Žitného ostrova a zdroje pitnej vody v regióne," podotkla Pätoprstá. Význam priehrad pre oživenie a sprietočnenie starého koryta Dunaja považuje za viac ako otázny.

Ministerstvo životného prostredia pre TASR však uviedlo, že neeviduje žiadne oficiálne informácie, zámer či dokumentáciu ku projektu prehradenia starého koryta Dunaja. "V prípade, že by došlo k predloženiu konkrétneho zámeru a požiadavke na zaujatie stanoviska ku konkrétnemu projektu, zelený rezort bude samozrejme konať v záujme ochrany prírody a životného prostredia," povedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros Stanislav Fialík považuje spustenie petície proti výstavbe nových priehrad na starom koryte Dunaja za neuvážený krok. "Vzhľadom k tomu, že žiaden kontroverzný zámer vodných diel v starom koryte Dunaja, ako ho nazvali iniciátori petície, v súčasnosti nie je k dispozícii, preto nie je čo zastaviť," povedal pre TASR. Obavy z toho, že sa takýto zámer v tichosti pripravuje a podľa iniciátorov už aj realizuje, sú podľa neho neadekvátne.

"Pri spolupráci s maďarskou stranou v rámci hľadania optimálneho komplexného riešenia pre staré koryto Dunaja, zahŕňajúce riešenia okrem iného aj pre zlepšenie stavu ramennej sústavy, ktoré, ešte raz podotýkam, zatiaľ neexistuje, som povinný rešpektovať všetky platné dokumenty. Vrátane európskej rámcovej smernice o vode, medzivládnych dohôd a zmlúv," skonštatoval Fialík. Ako podotkol, výrub brehových porastov Dunaja z dôvodu protipovodňovej ochrany nespadá do jeho kompetencie.

 

Kapacita starého koryta Dunaja by nemusela byť dostatočná, obhajuje výrub SVP

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) výrub porastov obhajuje. Vodohospodári tvrdia, že ak by ho nerealizovali, hrozilo by, že kapacita starého koryta Dunaja nebude dostatočná a budú ohrození obyvatelia a majetok v obciach v okolí.

Staré koryto Dunaja slúži podľa SVP aj na odvádzanie vody z Dunaja, a to najmä počas vysokých prietokoch na Dunaji, ale aj v prípade, že z rôznych dôvodov nemôže byť prevedené potrebné množstvo vody cez stupeň Gabčíkovo. "Na stupni Gabčíkovo sú plánované opravy na plavebných komorách, ako aj na elektrárni. Navyše, práce v okolí Dunakiliti nám avizovali aj maďarskí vodohospodári. Z týchto dôvodov bude potrebné odvádzať vodu aj v starom koryte Dunaja," povedal pre TASR hovorca SVP Pavel Machava.

Od výstavby sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros bolo čistenie starého koryta Dunaja podľa SVP nedostatočné, výsledkom čoho boli aj vyrastené náletové dreviny presne na mieste, kde prebiehal výrub. Vodohospodári mali na jeho realizáciu (výlučne v koryte starého Dunaja) podľa Machavu všetky potrebné povolenia.

Krajina však pre výrub podľa Správy CHKO Dunajské luhy – pracovisko Bratislava takto prichádza o mimoriadne cenné lužné lesy, ktoré sú biotopom ohrozených a chránených druhov rastlín. "Aj chránená scila viedenská (Scilla vindobonensis), takto prišla o svoj biotop. Účel týchto výrubov je z hľadiska dnešnej úrovne vedeckého poznania neospravedlniteľný a považujeme ho za zneužitie vodného zákona," uviedla.

V súvislosti s účelovým znížením prietoku v starom koryte Dunaja avizovala podanie trestného oznámenia. "Aby sa ťažké mechanizmy dostali k drevu, vodohospodári prakticky vypustili Dunaj. Následkom bol úhyn množstva rýb priamo na suchom dne vodného toku starého koryta Dunaja," spresnila Správa CHKO. Tento výrub podľa niektorých aktivistov len dokazoval prípravu zámeru na prehradenie starého koryta Dunaja vodnými dielami.

Ministerstvo dopravy a výstavby však pre TASR uviedlo, že tu nateraz nie je plánovaná žiadna výstavba vodných diel. Ako podotýka, hraničný úsek Dunaja patrí do pôsobnosti a kompetencií splnomocnencov vlád pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. "Na úrovni splnomocnencov sa doteraz nerokovalo a nerokuje vo veci prehrádzok v starom koryte Dunaja," podotkol rezort.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
4.2/5 (4 hlasov)

Piatok, 22. január. 2021. Meniny má Zora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa