Jednorazové plasty sú pohromou pre moria, Británia im vyhlásila vojnu

2018-04-24 16:00:00 |   |    | 

Britská vláda plánuje zakázať predaj jednorazových plastových slamiek, miešadiel a vatových tyčiniek. K iniciatíve sa pridávajú aj hudobné festivaly, ktoré už na tomto ročníku nebudú používať plastové slamky. Postupne plánujú obmedziť aj plastové poháre, taniere či príbory. 

"Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych výziev, ktorej svet čelí," vyhlásila v Londýne premiérka Theresa Mayová.

Ako informovala agentúra AP, britský minister zdravotníctva Michael Grove v tejto súvislosti uviedol, že "jednorazové plasty sú pohromou pre naše moria a sú smrteľné pre naše drahocenné prostredie aj voľne žijúce živočíchy, takže je nevyhnutné konať teraz". Podľa britského kabinetu najnovšia štúdia ukázala, že Briti každoročne vyhadzujú až 8,5 miliardy slamiek.

Vláda Spojeného kráľovstva vyčlenila vyše 61 miliónov libier (v prepočte približne 70 miliónov eur) na výskum nových spôsobov na odstraňovanie plastového odpadu a predchádzanie znečisteniu, ktoré takýto odpad spôsobuje.

Britská vláda zároveň o tejto téme plánuje usporiadať verejné diskusie. Taktiež prisľúbila, že pred tým, ako by bol zákon o zákaze predaja prijatý, bude spolupracovať s výrobnými podnikmi na vývoji nových alternatív, ktoré by jednorazové plastové predmety nahradili.

Vyše šesťdesiat britských letných hudobných festivalov sa pripojilo ku kampani, ktorej cieľom je postupne minimalizovať a nakoniec úplne vylúčiť používanie plastov. Festivaly sa zaviazali, že už na tomto ročníku nebudú používať plastové slamky v nápojoch a postupne plánujú obmedziť aj plastové poháre, taniere či príbory. Ako informuje britská BBC, ku kampani Drasticky na plasty (Drastic on Plastic) sa pripojilo všetkých 61 členských festivalov britského Združenia nezávislých festivalov (AIF), teda okrem iných aj festivaly ako Bestival, Shambala alebo Boardmasters.

Väčšie festivaly ako Reading, Leeds alebo Download, ktoré nie sú členmi AIF, síce súčasťou kampane nie sú, no ako tvrdia, proti plastom bojujú po vlastnej línii, napríklad tým, že predajcom občerstvenia zakazujú servírovať pokrmy na plastových podnosoch či s plastovými príbormi na jedno použitie.

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: SITA/AP
Zdroj: TASR, SITA, ako

Hodnotenie článku:
1.0/5 (1 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 16. júl. 2024. Meniny má Drahomír, Drahomíra.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa