Česi chodia sami, s cestovnou kanceláriou prišlo vlani na Slovensko najviac turistov z inej krajiny

12.06.2018 |   |    | 

Turistika v horách, pobyt v kúpeľoch alebo návšteva hlavného mesta - to sú niektoré z atrakcií, ktoré lákajú na Slovensko každoročne zahraničných dovolenkárov. V roku 2017 pricestovalo na Slovensko prostredníctvom cestovných kancelárií podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR 387.061 zahraničných dovolenkárov. V porovnaní s rokom 2016 to znamenalo nárast o 24 %. 

Jitka Spillerová zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) pritom odhaduje, že tohtoročná sezóna by mohla byť približne na úrovni minulého roku.

Cez cestovné kancelárie vlani pricestovalo na Slovensko najviac zahraničných turistov z Nemecka, a to 95.237. Podľa Spillerovej prichádzajú Nemci predovšetkým za kultúrou a poznávaním, najmä do Vysokých Tatier a na Spiš, a tiež aj do Bratislavy. Na druhom mieste v počte návštevníkov je Rakúsko, odkiaľ vlani pricestovalo na Slovensko 67.936 turistov. Tesne za nimi nasledujú dovolenkári z USA, ktorých vlani prišlo 67.268, potom turisti z Austrálie, ktorých v minulom roku zavítalo na Slovensko 46.359.

Turisti z USA a Austrálie sú podľa Spillerovej väčšinou jednodňoví návštevníci. "Prichádzajú do Bratislavy tradične loďami," opísala. Takéto plavby po Dunaji sú podľa nej veľmi populárne a majú stúpajúcu tendenciu. Výrazne podľa Spillerovej vlani stúpol aj počet turistov z Veľkej Británie. V minulom roku ich prišlo prostredníctvom cestovných kancelárií na Slovensko 21.768, v roku 2016 to bolo iba 6854. Dôvodom je podľa SACKA aj ponuka leteckého spojenia medzi Bratislavou a Britániou.

Čo sa týka počtu dní, najdlhšie dovolenky na Slovensku trávia turisti z Českej republiky. V roku 2017 to bolo v priemere 4,2 dní. Vlani ich však v počte dní začali dobiehať turisti z Izraela.

Z regionálneho pohľadu pritom najviac zahraničných dovolenkárov mieri do Bratislavského kraja, kam vlani prišlo s cestovnou kanceláriou 352.958 turistov. Oproti predchádzajúcemu roku to znamenalo nárast o 29 %. Na druhom mieste bol v návštevnosti Košický kraj s 10.312 turistami a na treťom mieste Prešovský kraj.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Utorok, 24. november. 2020. Meniny má Emília.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa