Vo Vysokých Tatrách odštartovala letná sezóna, v rámci kultúrneho leta prinesie 64 podujatí

18.06.2018 |   |    | 

Tradičným symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa otvorili v piatok letnú turistickú sezónu v regióne. Pre návštevníkov i domácich obyvateľov Vysokých Tatier je v rámci Tatranského kultúrneho leta (TKL) pripravený rekordný počet podujatí (64), v rámci ktorých vystúpia umelci z ôsmich krajín. 

Tradičným symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa otvorili v piatok letnú turistickú sezónu v regióne. "Veríme, že bude dobrá a nenaruší ju dážď. Rozbeh je dobrý, tak dúfame, že budeme pokračovať v nastavenom trende, ktorý tu je posledné roky, kedy sme mali každoročne nárast návštevnosti," konštatoval starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Na Štrbskom Plese sa môžu návštevníci tešiť v lete na množstvo podujatí, chýbať nebude tradičná Benátska noc, remeselné trhy, Štrbská športová smršť či muzikál Kubo pod skokanskými mostíkmi s tanečníkmi z Lúčnice. Opäť sa môžu návštevníci tešiť aj na rezbárske sympózium, z ktorého vzídu ďalšie drevené sochy. Tie budú neskôr zdobiť okolie jazera i celej osady. "Novinkou je beh na vrchol skokanského mostíka na Štrbskom plese. Najnovšia vec je, že sme pripravili novú knihu o Štrbskom plese a atrakciách, ktoré ho robili v minulosti osobitým," doplnil Sýkora. Publikáciu uviedli do života počas slávnostného otvorenia sezóny.

Jednou z najnavštevovanejších atrakcií je aj člnkovanie na jazere. Vlani na hladinu vypravili zhruba 3500 člnkov a jazdu s výhľadom na okolité vrcholy Tatier si tak užilo viac ako 18.000 turistov. "Minulý rok sa nám podarilo sprevádzkovať nové mólo, tento rok pribudli tri nové člnky, všetky sú už drevené a novinkou bude v lete aj čln s preskleným dnom," upozornil zástupca prevádzkovateľa člnkovania na Štrbskom plese Lukáš Brodanský.

Pre návštevníkov i domácich obyvateľov Vysokých Tatier je v rámci Tatranského kultúrneho leta (TKL) pripravený aj rekordný počet podujatí (64), v rámci ktorých vystúpia umelci z ôsmich krajín. Počas TKL pripravili viacero noviniek, jednou z nich je vytlačený kalendár s dátumami podujatí.

Po desiatich rokoch sa festival kultúry okrem Smokovcov a Tatranskej Lomnice prenesie aj do ďalšej mestskej časti. Každú stredu totiž organizujú v Tatranskej Kotline večerné komorné koncerty rôzneho žánru. „Piatkové večery budú v altánku v parku v Tatranskej Lomnici tradične patriť premietaniu filmov, celkovo ich bude deväť. Zároveň pripravujeme tematické víkendy, zamerané vždy na určitý žáner. Organizujeme dva zrazy veteránov, štyri festivaly, z ktorých dva majú okrúhle jubileum. Od 30. júna do 4. júla to bude 10. ročník festivalu mládežníckych orchestrov a zborov a svoj 15. ročník 13. až 15. júla zapíše divadelný festival Stretnutia,“ upozornil šéf oddelenia kultúry a športu na tamojšom Mestskom úrade Ján Bendík. Dodal, že 5. júla sa môžu návštevníci tešiť aj na Altan Fest a posledným festivalom bude Tatra Flowers, ktorý zároveň 1. septembra ukončí kultúrne leto vo Vysokých Tatrách.

Vlani v rámci TKL zorganizovali 57 podujatí, ktoré navštívilo celkovo 18.500 hostí. Na organizáciu jednotlivých akcií v tomto roku vyčlenila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry približne 40.000 eur.

Nápor návštevníkov v minulosti spôsobil problém, že najmä počas organizácie podujatí, už nebolo na Štrbskom Plese kde zaparkovať. Nové parkovacie miesta tam tento rok nepribudli, starosta preto odporúča turistom nechať vozidlá v podhorí a vyviesť sa hore hromadnou dopravou. "Budeme mať počas leta posilnenú prevádzku električiek aj zubačiek, takže je tu tá možnosť," konštatoval Sýkora. Dodal, že ceny parkovného sa na území osady oproti minulým rokom nezmenili.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR – Oliver Ondráš
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Streda, 19. december. 2018. Meniny má Judita.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa