Nitre sa črtá nová atrakcia: Investor chce na Zobore postaviť vyhliadkovú vežu

2018-09-27 08:00:00 |   |    | 

Na Zobore v Nitre by mohla vzniknúť podobná vyhliadková veža ako v Bojniciach. S týmto návrhom prišiel generálny riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliaš. Pozemky na Zobore patria Rímskokatolíckej cirkvi - Biskupstvu Nitra.Biskupský ekonóm Martin Štofko potvrdil, že investor ich s týmto zámerom oslovil. „Myslím, že je to veľmi dobrá vec. Každú dobrú vec na Zobore sme podporili súhlasným stanoviskom – či už to bol konský povoz na Pyramídu, cyklotrasy, alebo rozhľadňa,“ povedal Štofko pre agentúru SITA. Vyhliadkovú vežu v Bojniciach otvorili začiatkom júla, jej výška je 30 metrov, investorom boli Kúpele Bojnice.

Pozemky na Pyramíde by si investor prenajal. Biskupstvo totiž podľa Štofka pozemky na Zobore nepredáva, i keď ročne eviduje množstvo žiadostí o odkúpenie, pretože nechce zmenšovať zeleň v tomto území. „Zatiaľ nemáme od investora žiadnu písomnú žiadosť ani technickú dokumentáciu, doteraz to bolo len v ústnej rovine,“ podotkol Štofko. Základným predpokladom pre realizáciu zámeru bude získanie kladných stanovísk všetkých dotknutých orgánov.

Biskupstvo Nitra prišlo pred časom so zámerom výstavby lanovky na Zobor. „Nepochybne, keby boli obidva projekty – lanovka aj vyhliadková veža, tak tá synergia by bola stopercentná a malo by to aj logiku, pretože ľudia sa nás pýtali, že keď sa niekto vyvezie lanovkou na Pyramídu, čo tam bude robiť,“ myslí si Štofko. Nitrianski mestskí poslanci vo štvrtok na zastupiteľstve nezaradili novú trasu lanovky do zmien a doplnkov územného plánu. Podľa Štofka je momentálne otázne, či biskupstvo podnikne ďalšie kroky smerom k jej realizácii a či v prípade, že sa nebude robiť lanovka, by investor išiel do výstavby vyhliadkovej veže. S Eliašom sa agentúre SITA spojiť nepodarilo.

Podnikateľ zo Zlatých Moraviec Slavomír Eliaš sa v Nitre v minulosti pokúšal postaviť polyfunkčné centrum s podjazdom na Palárikovej ulici v centre mesta. Po petícii obyvateľov z plánov vzišlo. V roku 2009 prišiel prostredníctvom svojej spoločnosti so zámerom stavať byty pri rieke Nitra. Obytný súbor Parkové nábrežie je súčasťou zoznamu evidovaných zámerov na výstavbu v Nitre, ktorý zverejnila radnica na jeseň 2017.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa