Chodníkom viníc slovensko-poľského pohraničia

2018-10-12 08:00:00 |   |    | 

Voňavé dobré hrozno je už niekoľko rokov jedným z prvkov krajiny kopcov v pohraničí. História podkarpatského vína siaha až do stredoveku, kedy bolo vyrábané kláštornými vinicami a používané pri liturgiách. Čoskoro sa stalo tiež obľúbeným nápojom medzi mešťanmi. Spolu s rozširovaním cestnej siete a obchodných ciest boli podkarpatské vína postupne nahradené maďarskými vínami. Našťastie však tradície a umenie vinárstva v oblasti nezanikli.



 

Vinárstvo je veľký kus slovenskej a poľskej histórie, značka Carpathia, ktorá vznikla z iniciatívy občianskeho združenia karpatský euroregión Poľsko, sa snaží o túto históriu dbať. Už roky pracuje na tom, aby bola karpatská hranica známa medzi poľskými a zahraničnými turistami. Aj vďaka približovaniu dedičstva, na ktorom je založený moderný tvar týchto území, vrátane vinohradov.

 

Lákavá chuť karpatského vína

Skutočný rozkvet moderného vinárstva v Poľsku nastal v posledných rokoch dvadsiateho storočia - so vznikom nových viníc sa tiež objavil nový odbor cestovného ruchu - enoturistika, čiže vinárska turistika. Toto odvetvie cestovného ruchu je zvyčajne definované ako výlety do vinárskych oblastí, kde sa turisti zoznámia s procesom výroby vína alebo sa zúčastnia na ochutnávke. Organizátori a predovšetkým hostitelia sami sú orientovaní predovšetkým na odovzdávanie poznatkov o víne a spôsoboch jeho výroby či skladovania. To, čo spája vinárov z pohraničia, je predovšetkým neuveriteľná vášeň: vyrobenie jednej fľašky vína v ťažkých karpatských podmienkach stojí viac práce než v južných krajinách. Z tohto dôvodu sa tu pestujú zmiešané a severné odrody, ktoré lepšie odolávajú zimným a jarným mrazom.

Odrody, ktoré sa pestujú na výrobu lákavého bieleho vína, sú predovšetkým Bianca, Aurora, Solaris alebo miestna a vysoko aromatická odroda s názvom Zornička. Červené vína nádhernej hlbokej farby pochádzajú okrem iného z odrôd Regent, Rondo, Leon Millot a Frontenac. Niektorí vinári tiež radi experimentujú s citlivejšími odrodami, ale to sa spája so značným rizikom: niekedy dokonca aj mierny mráz v máji môže zničiť celoročnú úrodu. Je však možné konštatovať, že druhy viniča pestovaného na slovensko-poľskom pohraničí poskytujú víno s krásnymi farbami a výraznou, nezabudnuteľnou chuťou, ktorú oceňujú znalci po celom svete.

 

Festival vína

Enoturistika je najpopulárnejšia v krajinách s dlhou a bohatou tradíciu vinárstva ako Nemecko, Taliansko a samozrejme Francúzsko, avšak aj Poľsko sa začína v tejto oblasti dynamicky rozvíjať: väčšina viníc sa nachádza v Malopoľskom a Podkarpatskom kraji, a preto sa vínna turistika  stáva čoraz populárnejšou aj v týchto regiónoch.

Zvýšenie záujmu o enoturistiku ovplyvňujú aj udalosti a podujatia súvisiace s výrobou vína a tematické trasy, ktoré prechádzajú miestnymi vinohradmi. Známa je karpatská vínna cesta, ktorá bola vytvorená dvadsiatimi vinicami zo Slovenska a Poľska, Jaselský vínny chodník a Malokarpatský vínny chodník, ktorý sa začína v Bratislave a končí v Trnave, vzdialenej od hlavného mesta 50 km. Počas dňa otvorených pivníc, ktoré sa konajú dvakrát ročne (v máji a novembri), môžu účastníci navštíviť približne 160 pivníc. Nie sú tu žiadne dlhé chodby pod mestom, ale sú to malé, zvyčajne prašné a tmavé pivnice, kde víno odpočíva pre turistov a slúži na ich ochutnanie. V podkarpatskom meste Jaslo je najväčšiou akciou Medzinárodný deň vína so súťažou o najlepšie poľské víno, dňom otvorených pivníc a degustačnými workshopami a výstavami. Toto nesmierne zaujímavé podujatie sa uskutočňuje každý rok na konci augusta, určite sa oplatí zaplánovať si voľný víkend a zúčastniť sa na tomto podujatí - nezabudnuteľné zážitky, chute a arómy sú zaručené.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: archív, TASR
Zdroj: ts

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 29. marec. 2024. Meniny má Miroslav.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa