Nepálska vláda vyslala tím na Mount Everest, aby preveril polohu vrcholu

12.04.2019 |   |    | 

Nepálska vláda vyslala v stredu na najvyšší vrch sveta Mount Everest štvorčlennú výpravu, ktorej úlohou bude nanovo zamerať polohu jeho vrcholu vrátane nadmorskej výšky. Štátny znalec a traja šerpovia vyrazili z hlavného mesta Káthmandu, kde sa s nimi slávnostne rozlúčil nepálsky premiér Khadga Prasád Olí, informovala agentúra DPA.Dvaja členovia výpravy majú vystúpiť až na vrchol Mount Everestu a uskutočniť merania pomocou zariadení Globálneho lokalizačného systému (GPS). Zvyšní dvaja zatiaľ zostanú v základnom tábore.

Ide o prvý prípad, keď najvyšší štít Himalájí premeriava samotný Nepál. Naposledy merania uskutočnili v roku 1954 indické úrady. Vrchol Mount Everestu sa nachádza na hranici medzi Nepálom a Čínou. Získané údaje budú vyhodnocované a výsledok má byť zverejnený v decembri.

Oficiálna nadmorská výška vrcholu Mount Everestu je 8848 metrov. Po silnom zemetrasení v Nepále v roku 2015 však satelitné údaje ukázali, že vrch sa mierne posunul a mohol sa pritom aj zmenšiť.

Na Mount Evereste sa čoskoro začne hlavná horolezecká sezóna, ktorá každý rok trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji. O výstup sa zakaždým pokúšajú stovky horolezcov. Od prvého známeho zdolania vrcholu v roku 1953 naň vystúpilo už vyše 5000 ľudí, niekoľko stoviek ďalších však pri tom zahynulo.

Zahraniční horolezci platia za povolenie vstupu poplatok vo výške dosahujúcej v prepočte zhruba 9000 eur.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: SITA/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Štvrtok, 22. august. 2019. Meniny má Tichomír.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa