Fantastický výkon: Šestica Sloveniek zaplávala 145 kilometrov v Dunaji za dva dni

27.08.2019 |   |    | 

Plávali v prúdoch, daždi, vetre i búrkach! Minulý víkend Dunaj poriadne preveril sily plavkýň z Pink Ladies La Manche, ktoré sa pokúsili preplávať Dunaj od rakúskych po maďarské hranice. Tento tréning mal byť ich prvou veľkou skúškou pred ich spoločným cieľom - preplávať kanál La Manche - na ktorú sa chystajú v septembri 2020. 

Celý úsek Dunaj od hraníc po hranice meral 175 kilometrov a mali ho preplávať za dva dni. Prvý víkendový deň, v sobotu, preplávali postupne 95 kilometrov, pričom každá z plavkýň plávala približne dve hodiny.

V nedeľu ráno sa však zobudili do silných búrok s bleskami, a štart museli odložiť zo šiestej ráno na 8.30. Napokon sa plávalo štyri hodiny, avšak prišla ďalšia búrka, kde sa už uvažovalo o ukončení akcie. Tá napokon skončila, a tak sa plavkyne pustili plávať ďalej. Trojhodinový sklz, plus vynútený presun  do pomalšieho toku, im zobrali ďalšiu hodinu. Práve tieto tri hodiny im ale chýbali, aby svoj cieľ dosiahli. Pre výnimočne nepriaznivé počasie sa napokon plavkyniam podarilo zdolať len 145 km. Do cieľa im chýbalo približne 30 km. 

"Akcia však splnila svoje poslanie, Pink Ladies si vyskúšali, aké je to vystúpiť z komfortnej zóny plaveckého bazéna či pokoja stojatej vody. Dunajské prúdy, víry, vietor a búrky s bleskami, ich poriadne preverili," hovorí organizátorka Andrea Ostrihoňová, predsedníčka Ľadových medveďov Bratislava.  Ako dodáva, "výletné lode a nákladné člny pridali výdatné vlny. Plavkyne sa ponamáhali nielen vo vode - prenášanie, nakladanie a vykladanie sprievodného člna bolo neoddeliteľnou súčasťou oboch dní."

Kapitán sprievodného člnu - Ľubo Klimek - zodpovedne a obetavo celú plavbu dámy nielen strážil a podporoval, ale i kŕmil a technicky usmerňoval. Akciu organizačne, pod záštitou ĽMB, pripravila a aj odplávala Andrea Andy Ostrihoňová. Svoj podiel poctivo odplávali a nepriazni počasia neuveriteľne dlho čelili Zuzana Jusková, prvá slovenská pokoriteľka kanálu La Manche, Zuzka Szabová, Andrea Ostrihňová,  Zuzana Vančová, Táňa Chudá a Soňa Rebrová.

"Keď som plávala dve hodiny, veľké lode urobili také vlny, že ma takmer ponorili, prúd ma ťahal na pilier - nuž, miestami som cítila paniku a vadilo mi už aj to, že čln je šedý," priblížila svoje pocity Zuzana Szabová po ukončení svojej časti.

Všetky členky Pink Ladies sú však za túto skúsenosť vďačné, lebo si teraz vedia predstaviť, aké podmienky ich budú čakať v kanáli La Manche, ktorý bude dokonca ešte studenší ako náš Dunaj.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Pink Ladies
Zdroj: Pink Ladies

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 26. máj. 2020. Meniny má Dušan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa