V horách a na svahoch bude zasahovať nová jednotka Horskej záchrannej služby

25.10.2019 |   |    | 

Od októbra turistom v horách a na lyžiarskych svahoch pomôže nová organizačná zložka Horskej záchrannej služby, bezpečnostno-operatívna jednotka (BOJ). „K jej zriadeniu sme pristúpili tak ako aj v iných štátoch EÚ kvôli zvýšeniu bezpečnosti v horských oblastiach. Hory sú krásne, ale skrývajú rôzne nástrahy. Ide nám o bezpečnosť všetkých návštevníkov hôr. Ak sa niekto ocitne v tiesni, horskí záchranári budú bližšie ako kedykoľvek predtým, “ povedala ministerka vnútra Denisa Saková.S rozvojom cestovného ruchu na Slovensku súvisí vyššia návštevnosť našich hôr a s tým sú spojené častejšie úrazy najmä v lyžiarskych strediskách. Horskí záchranári jednotky BOJ svojou činnosťou dokážu odhaliť príčiny nehôd v horách, zodpovedných a cielene nasmerovať preventívne opatrenia. Tie sa týkajú kontroly dodržiavania predpisov prevádzkovateľmi, ale i návštevníkmi. V neposlednom rade je potrebné aj dokumentovať a vyšetrovať nehody v horských oblastiach.

Jednotka je ako jediná technicky a odborne vybavená na pohyb v horských oblastiach, po ktorých sa dokáže pohybovať takmer bez meteorologického a terénneho obmedzenia. Pri vzniku krízovej situácie alebo nehody je samostatne schopná pomôcť osobám v tiesni.  V jednotke je zaradených 15 príslušníkov horskej záchrannej služby, ktorí  zabezpečujú nepretržitú službu v určenom území,“ podčiarkla ministerka vnútra.

Horská jednotka vykonáva dozor nad dodržiavaním zákona o horskej a záchrannej službe. Spolu s okresnými úradmi kontroluje prevádzkovateľov lyžiarskych tratí, vykonáva preventívnu činnosť v horských oblastiach a na lyžiarskych tratiach. Je pripravená poskytnúť súčinnosť pri záchrannej činnosti a zabezpečiť transport. Zaisťuje aj bezpečnosť osôb ohrozovaných divou zverou v horských oblastiach. V súčinnosti s políciou vyšetruje a dokumentuje smrteľné nehody, nehody s ťažkým postihnutím, taktiež nehody na lyžiarskych tratiach.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR - Oliver Ondráš

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 14. august. 2020. Meniny má Mojmír.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa