Zväz cestovného ruchu vyzýva vládu na prijatie opatrení, CK už zastavujú predaj zájazdov

23.03.2020 |   |    | 

Situácia v odvetví cestovného ruchu je kritická. Upozornil na to Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR, ktorý zároveň vyzval novú vládu, aby prijala okamžité opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov na odvetvie cestovného ruchu.Zväz žiada vládu, aby bezodkladne prijala cielené a efektívne opatrenia. Za také považuje ZCR minimalizovanie platieb štátu pre zamestnávateľov v oblasti daní a odvodov s odkladným účinkom či zavedenie refundácie mzdových nákladov počas trvania opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia. Tiež by sa podľa zväzu mali zabezpečiť preklenovacie bezúročné pôžičky pre malé a stredné podniky s predĺženou dobou splatnosti na zabezpečenie likvidity. Eliminovať by sa mala podľa ZCR kontrolná činnosť orgánov a sankcie za nedodržanie lehôt a vybraných povinností zamestnávateľov, ktoré nesúvisia s dodržiavaním opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

"Tento týždeň je kritický pre množstvo zamestnávateľov v cestovnom ruchu. Predovšetkým však pre zamestnávateľov v ubytovacích a stravovacích zariadeniach. Mnohí z nás sa rozhodujú o tom, či dokážu toto krízové obdobie prekonať a budú pokračovať v podnikaní alebo ukončia svoju činnosť a začnú prepúšťať zamestnancov," priblížil prezident ZCR Marek Harbuľák. Rozhodnutie o budúcnosti cestovného ruchu na Slovensku môže podľa neho ovplyvniť vláda a parlament. "Ide o to, ako rýchlo dokážu prijať konkrétny a funkčný balík opatrení pre podnikateľov a zamestnávateľov," podotkol.

__________________________________________________________________________________

KORONAVÍRUS je obrovskou hrozbou pre leteckú dopravu

__________________________________________________________________________________

ZCR už pripomienkoval a poslal vlastné návrhy k prvým ekonomickým opatreniam na začiatku pandémie. Zamestnávatelia v cestovnom ruchu zároveň vyvíjajú aj iné aktivity na zmiernenie negatívnych dosahov na ich podnikanie, napríklad dočasné pridelenie zamestnanca, ale aj iniciatívy, aby klienti nerušili pobyty a radšej zvolili zmenu termínu.

Odvetvie cestovného ruchu tvoria predovšetkým malé a stredné zariadenia. Mnohé z nich sú podľa Harbuľáka rodinné firmy, ktoré nedokážu bez pomoci štátu čeliť kríze takéhoto rozsahu. Cestovný ruch sa podľa neho prakticky zastavil, zakázané alebo výrazne obmedzené je poskytovanie všetkých služieb v tejto oblasti. Svoju prácu tak nemôže vykonávať 160.000 zamestnancov v hoteloch, penziónoch, reštauráciách, kúpeľoch, akvaparkoch či lyžiarskych strediskách. Zdôraznil, že tieto opatrenia negatívne pocítia aj dodávatelia, ktorí nemajú komu poskytovať svoje tovary a služby. Predpokladá sa, že mimoriadna situácia môže trvať ešte niekoľko týždňov, možno aj mesiacov.

Výzvu podporuje aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). "Hotely a penzióny sú nariadením štátu zatvorené. Reštaurácie museli rešpektovať zákaz vstupu verejnosti do prevádzok a len veľmi obmedzený počet stravovacích zariadení predáva jedlá prostredníctvom donášky či cez okienko. Prepad v tržbách sa počíta na desiatky miliónov eur a tento výpadok sa každým dňom zvyšuje. Straty sa nedajú dohnať," podotkol prezident AHRS Tomáš Ondrčka. Podľa AHRS by vláda mohla použiť verejné financie, ale aj deklarovanú pomoc z prostriedkov Európskej únie na úplnú alebo čiastočnú sanáciu odvetvia cestovného ruchu.

 

Cestovná kancelária Aeolus sa ocitla v problémoch, zastavila predaj zájazdov

Cestovná kancelária Aeolus hovorí o mimoriadne vážnych okolnostiach, pre ktoré nebude pokračovať v predaji a realizácii letnej sezóny 2020. Informuje o tom na svojej webovej stránke. V Českej republike voči spoločnosti zároveň prebieha insolvenčné konanie.

Cestovná kancelária, ktorá sa zameriava najmä na zájazdy do Grécka či Turecka, prosí o trpezlivosť. "Momentálne sú naše kancelárie zatvorené, k dispozícii sú infolinky. Keďže aj úrady pracujú v obmedzenom režime, v tejto chvíli nevieme poskytnúť podrobnejšie informácie," uvádza vedenie Aeolusu s tým, že o ďalších krokoch bude informovať na svojej webovej stránke hneď, ako to bude možné.

Aeolus v ČR v pondelok na sociálnej sieti potvrdil, že voči spoločnosti v Česku sa uskutočňuje insolvenčné konanie, o ktorom však zatiaľ nebolo rozhodnuté. Až na základe výsledku tohto konania bude môcť cestovná kancelária, ako podotkla, podniknúť ďalšie kroky. Ubezpečila, že všetkých bude informovať a kontaktovať. "Aj vzhľadom na karanténu sú naše možnosti obmedzené, ale všetko riešime," uistila cestovná kancelária.

 

Iné kancelárie nemajú dôvod vyhlásiť nesolventnosť

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes ale pre TASR uviedol, že krok cestovnej kancelárie Aeolus, ktorá sa rozhodla nepokračovať v predaji a realizácii letnej sezóny 2020, je najmä následkom jej nie celkom úspešných uplynulých sezón.

Aeolus podľa neho ovplyvnilo aj uzemnenie lietadiel Boeing 737 MAX a sčasti sa ho dotkla aj situácia okolo nového koronavírusu. Berkes komunikoval s predstaviteľmi cestovnej kancelárie, ktorí ho uistili, že sú si vedomí následkov rozhodnutia nerealizovať tohtoročnú letnú sezónu.

Berkes priblížil, že ak Aeolus dokáže vyrovnať všetky záväzky, ktoré má voči klientom, tak môže následne pokračovať v činnosti. Ak by však mali problém s týmto plnením, tak v najbližšej dobe pravdepodobne vyhlásia insolventnosť.

Dôležité však podľa neho je, že cestovná kancelária mala problémy už po minulé roky. Zdôraznil, že pre "zdravé" cestovné kancelárie nie je v súčasnej dobe dôvod vyhlásiť insolventnosť. Veľké cestovné kancelárie sa totiž sústredia z 90 % na letnú sezónu a nie sú ešte povinné "plniť." Majú však zároveň dostatok času jednať o tom, ako bude vyzerať budúcnosť. Berkes tak neočakáva v tejto fáze nejakú "reťazovú reakciu" cestovných kancelárií.

Do začiatku letnej sezóny 2020 je podľa neho ešte dosť času. Nedá sa tak zatiaľ povedať, ako bude vyzerať. Určite však podľa jeho slov bude poznačená, nejakým spôsobom zmenená či zúžená.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Miro Vacula
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 7. apríl. 2020. Meniny má Zoltán.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa