Do Chorvátska sa menia podmienky, treba doklad o očkovaní alebo test

01.07.2021 |   |    | 

Pre cestu do Chorvátska sa od štvrtka menia podmienky. Slováci môžu bezproblémovo vstúpiť do Chorvátska, ak budú mať platný Digitálny COVID preukaz Európskej únie. Vstup bude umožnený aj tým, ktorí preukaz nemajú, musia však predložiť negatívny test, potvrdenie o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informuje na webovej stránke.Cestujúci bez Digitálneho COVID preukazu sa pri vstupe do Chorvátska musia preukázať buď negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín, alebo rýchlym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od odobratia vzorky. Predložiť môžu aj potvrdenie nie staršie ako 210 dní od očkovania oboma dávkami vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V a Sinopharm alebo jednodávkovej vakcíny Johnson&Johnson, od ktorej podania uplynulo 14 dní.

Slováci sa pri vstupe môžu preukázať potvrdením o očkovaní prvou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech, Moderna a Sputnik od 22. do 42. dňa prijatia vakcíny a od 22. do 84. dňa prijatia prvej dávky AstraZeneca. Pre vstup do Chorvátska bude platiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a prijatia jednej dávky vakcíny do šiestich mesiacov od začiatku ochorenia.

"Ak antigénový test nebude mať viditeľného výrobcu a/alebo obchodný názov, nebude test prijatý ako dôveryhodný pre vstup do Chorvátskej republiky," upozorňuje MZVEZ s tým, že všetky potvrdenia musia byť v anglickej alebo chorvátskej verzii.

Slovák, ktorý nepredloží negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, je povinný nastúpiť na desaťdňovú vlastnú karanténu. MZVEZ vysvetľuje, že izoláciu bude môcť ukončiť PCR alebo antigénovým testovaním v Chorvátsku a zaslaním skenu testu na e-mailovú adresu, ktorú obdrží na štátnej hranici pri vstupe do krajiny.

Rezort diplomacie poukazuje, že deti do 12 rokov cestujúce s rodičmi, ktorí majú osvedčenie o očkovaní, o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny test, nemusia mať negatívny test alebo ísť do samoizolácie.

"Odporúčame pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/priechodu cez hranice. Ak nebudete mať vyplnený formulár, je potrebné rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska," radí MZV.

Chorvátsky automotoklub HAK už informoval, že na hraničných priechodoch do Chorvátska v dôsledku nariadení zhustla doprava. Pri vstupe z Maďarska bolo vo štvrtok ráno na priechodoch Goričan I a Goričan II potrebné čakať až dve hodiny. Na hraniciach so Slovinskom bola podľa chorvátskeho automotoklubu najdlhšia čakacia doba pol druha hodiny.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Getty Images
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 27. júl. 2021. Meniny má Božena.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa