Na ostrove La Palma vybuchla sopka, evakuovali 5000 ľudí (VIDEO)

20.09.2021 |   |    | 

Na sopke La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov, došlo v nedeľu k erupcii. Predchádzal jej týždeň, keď vulkanológovia na sopke pozorovali zvýšenú seizmickú aktivitu. 

"Erupcia sa začala v oblasti Cabeza de Vaca, v El Pase," uviedla miestna vláda ostrova (cabildo) na svojom účte na sociálnej sieti Twitter. Z bodu na vulkanickom hrebeni, kde vedci monitorovali akumuláciu roztavenej lávy pod povrchom, v nedeľu "vystrelili obrovské oblaky čiernobieleho dymu i kamene", spresnila AFP.

Na sopke sa podľa úradu pre civilnú ochranu (PEVOLCA) vytvorili dve sopečné trhliny a osem otvorov, cez ktoré unikala láva. Jeden prúd lávy bol rýchlo vidieť kĺzať sa po úbočí a približovať sa ku skupine domov, dodala AFP.

Agentúra AFP uviedla, že úrady v nedeľu začali preventívne evakuovať ľudí s obmedzenou pohyblivosťou, ktorí  žijú v dedinách blízko epicentra seizmickej aktivity. Úrady súčasne vyzvali ľudí na čo najväčšiu opatrnosť, keď sa pohybujú v blízkosti sopky.

Pred erupciou bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdom 3,8. Vedecký výbor pre prevencie rizík pri erupciách sopky  uviedol, že možno očakávať silnejšie zemetrasenia, ktoré  "môžu spôsobiť aj škody na budovách". Výbor expertov tiež poznamenal, že na úseku juhozápadného pobrežia ostrova hrozia zosuvy pôdy a pády kameňov.

Seizmická aktivita naďalej pokračuje a v oblasti odvtedy zaznamenali 15 zemetrasení. Informoval o tom v pondelok ráno na svojej webovej stránke denník El Mundo. Magnitúda týchto otrasov bola menšia ako 3,0, uviedol španielsky Národný geografický inštitút (IGN).

Itahiza Domínguez, vedúci oddelenia seizmológie španielskeho Národného geologického ústavu, pre miestnu televíznu stanicu RTVC uviedol, že je príliš skoro povedať, ako dlho táto situácia bude trvať. Dodal, že predchádzajúce "erupcie na Kanárskych ostrovoch trvali týždne alebo dokonca mesiace". Posledná erupcia na sopke La Cumbre Vieja bola zaznamenaná v roku 1971.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v pondelok na ostrove La Palma navštívi postihnuté oblasti. Premiér zrušil svoj pondelňajší program vrátane účasti na 76. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, píše El Mundo s odvolaním sa na zdroje z prostredia vlády.

Sánchez má spolu s ministrom vnútra Fernandom Grandem-Marlaskom navštíviť aj stredisko, kde sa zhromažďujú osoby evakuované v dôsledku erupcie. Úrady z oblastí v okolí sopky evakuovali približne 5000 ľudí, napísala agentúra AFP.

Predseda vlády španielskeho autonómneho spoločenstva Kanárske ostrovy Ángel Víctor Torres povedal, že sopka môže obsahovať 17 až 20 miliónov kubických metrov magmy. Aktivita sopky bude podľa jeho vyjadrení pokračovať.

Ostrov La Palma má asi 85.000 obyvateľov a je jedným z ôsmich ostrovov španielskeho súostrovia Kanárske ostrovy. Ich najjužnejších bod delí od Maroka len 100 kilometrov.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 26. október. 2021. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa