Južná Kórea zriadi pracovnú skupinu pre zákaz konzumácie psieho mäsa

08.12.2021 |   |    | 

V Južnej Kórei vznikne pracovná skupina, ktorá má posúdiť prípadný zákaz konzumácie psieho mäsa. Informáciu priniesla agentúra AP s odvolaním sa na oficiálne stanoviská viacerých vládnych orgánov.Odporúčanie pracovnej skupiny má byť založené na prieskume verejnej mienky, ale aj dátach o psích farmách či reštauráciách.

Vláda pripomína, že vznik pracovnej skupiny ešte neznamená, že zakáže konzumáciu psieho mäsa. Tým vyvolala protesty zo strany chovateľov psov a ochrancov zvierat.

Farmári tvrdia, že vláde v skutočnosti ide o zatvorenie psích fariem a reštaurácii. Bránia sa tým, že "ľudia majú právo na výber toho, čo chcú jesť, a rovnako aj farmári majú právo na život". Dodali, že budú bojkotovať všetky vládne diskusie o konzumácii psieho mäsa.

Ochrancovia zvierat zas tvrdia, že vláde chýba skutočné odhodlanie zaviesť takýto zákaz, o čom svedčí aj neexistencia konkrétnych plánov. Južná Kórea je podľa aktivistov jedinou vyspelou krajinou, kde ľudia jedia psie mäso. Cudzinci si vraj krajinu spájajú len s konzumáciou psieho mäsa a kórejskou vojnou (1950 – 1953), a to aj napriek kultúrnym úspechom krajiny, ako je napríklad K-popopvá hudobná skupina BTS či populárny seriál Squid Game.

Kórejský prezident Mun Če-in predtým vyhlásil, že sa pokúsi ukončiť stáročnú prax konzumácie psieho mäsa v krajine. Agentúra AP pripomína, že sám prezident je veľkým milovníkom psov.

Počet reštaurácii so psím mäsom v ponuke v Južnej Kórei postupne ubúda. Psiemu mäsu prestávajú holdovať najmä mladí a zároveň v krajine čoraz viac ľudí chová psy ako domácich miláčikov.

Nedávne prieskumy však naznačujú, že v krajine rastie odpor proti zákazu konzumácie psieho mäsa, a to aj u ľudí, ktorí ho nejedia.

V Južnej Kórei je ročne zabitých na mäso približne milión psov. Pred desiatimi až dvadsiatimi rokmi to však bolo až niekoľko miliónov.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR/AP

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 25. január. 2022. Meniny má Gejza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa